BRATISLAVA - Opäť je tu čas, keď zapaľujeme sviečky na hroboch najbližších. Medzi inými sme sa tento rok rozlúčili aj s niektorými známymi tvárami slovenskej politickej scény. Začiatkom roka nečakane zomrel exminister kultúry Eduard Kukan a svoj večný sen sníva aj prvý bratislavský župan Ľubo Roman.
archívne video Poslanci si uctili Eduarda Kukana
Trojnásobný minister zahraničia Eduard Kukan (+82)
Správa o tom, že zomrel jeden z najznámejších diplomatov v svetovej a európskej politike a známy politik z obdobia vlád Mikuláša Dzurindu, Eduard Kukan, zasiahla Slovensko v skorých ranných hodinách 10. februára. Trojnásobného šéfa rezortu zahraničných vecí našli bez známok života v jeho kancelárii na pôde Univerzity Komenského v Bratislave, kde pôsobil ako odborný asistent na Katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov. Príčinou smrti bolo zlyhanie srdca.
Kukan pôsobil ako minister zahraničných vecí rokoch 1994 a 1998 až 2006, čo z neho robilo trojnásobného ministra zahraničných vecí. V rokoch 2009 a 2014 až 2019 bol zvolený za europoslanca. Pôsobil aj ako podpredseda strany SDKÚ - DS. Tiež sa uchádzal o funkciu hlavy štátu.
Minister školstva László Szigeti (+64)
Vo februári sa pobral na večný odpočinok tiež dlhoročný poslanec za Stranu maďarskej koalície (SMK), ktorý bol aj štátnym tajomníkom na ministerstve školstva. V roku 2006 bol niekoľko mesiacov ministrom školstva. Rezort prevzal po demisii predchádzajúceho šéfa rezortu Martina Fronca.
"Otupievame, otupievajú naše duše v týchto nešťastných časoch. Už si len povzdychneme, ak príde ďalšia smutná správa. A pritom to bolí, aj keď za to nemôže Covid. Ani rakovina nie je práve tolerantný návštevník... Ešte v septembri sme spolu s Lacim kládli vence v Zemnom. V tej milej obci, kde z nás spravili jej čestných občanov," napísal krátko po úmrtí dlhoročného straníckeho kolegu na sociálnej sieti bývalý poslanec Európskeho parlamentu Pál Csáky.
"Prvá otázka samozrejme aj vtedy bola: Ako sa máš? Pretože sme vedeli, že už dlho bojuje s rakovinou. Báli sme sa oňho, držali sme mu palce. Hrozná bola naša bezmocnosť, keď sme mu chceli nejako pomôcť, ale nedalo sa. Tam stáť pred bránami a pozerať sa na proces, bez šance na účinnú pomoc, to bol veľmi zlý pocit. Vtedy bol ešte optimistický. Povedal nám, čím všetkým si už prešiel a aké ďalšie procedúry ho ešte čakajú," odhalil Csáky príčinu odchodu Szigetiho v pomerne mladom veku.
Minister kultúry Ivan Hudec (+74)
Nielen politik, ale aj lekár a spisovateľ Ivan Hudec zomrel tiež vo februári. Známy je z obdobia po osamostatnení sa Slovenska.
Ministrom kultúry sa stal v tretej vláde premiéra Vladimíra Mečiara. Zároveň pôsobil na postoch predsedu Rady vlády SR pre masmédiá, člena Rady vlády pre národnosti a člena Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog. Pôsobil tiež ako externý kultúrny radca vyššieho územného celku Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Prvý bratislavský župan Ľubo Roman (+77)
Správa o úmrtí obľúbeného herca a politika Ľuba Romana obletela Slovensko 13. marca. I keď bol známy skôr z hereckých kruhov, istý čas pôsobil aj v politike.
V roku 1994 bol ministrom kultúry. V predčasných voľbách 30. septembra a 1. októbra 1994 sa stal poslancom Národnej rady SR za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). V roku 1995 klub KDH opustil a do konca volebného obdobia v roku 1998 pôsobil ako nezávislý poslanec. V roku 2004 kandidoval za prezidenta, no vzdal sa v prospech Eduarda Kukana. V roku 2001 sa stal historicky prvým predsedom Bratislavského samosprávneho kraja.
Pochovaný je aj s manželkou Inés (+69) na bratislavskom cintoríne v Slávičom údolí. Posledné miesto ich odpočinku je neprehliadnuteľné. Svoj večný sen snívajú bok po boku v netypickom hrobe, na ktorom sú podobizne obidvoch vytvorené výtvarníkmi.
Podpredseda SDKÚ-DS Pavol Kubovič (+62)
Kubovič odišiel na druhý svet 8, augusta. Jeho meno nebolo v politike neznáme. Podpredseda SDKÚ-DS bol v rokoch 2002 až 2006 poslancom Národnej rady SR. Dve volebné obdobia, od roku 1998 do roku 2006, bol starostom bratislavskej mestskej časti Ružinov.
Minister spravodlivosti Jozef Liščák (+75)
Liščák sa narodil v roku 1947 vo Svrčinovci a vyštudoval právo. Ministerstvu spravodlivosti šéfoval v rokoch 1994 až 1998 vo vláde Vladimíra Mečiara. Bol sudcom, venoval sa občianskemu právu a prispieval do odborných časopisov. Po odchode z funkcie pôsobil ako súdny exekútor v Martine.