BRATISLAVA – Zima sa blíži, o lete už ani chýru ani slychu, čo potvrdzuje aj fakt, že sa cez víkend zmenil letný čas na zimný. Neistota, ktorá trápi ľudí v súvislosti s cenami energií, by sa dala krájať a preto sa mnohí rozhodli sa poistiť. Vo veľkom vykupujú elektrické výhrevné telesá, ale aj klimatizácie.
Mnohí Slováci sa obávajú toho, že v zime nebude dostatok plynu, ktorým väčšina domácností kúri či ho využíva na varenie. Vo veľkom tak v poslednom období vykupujú elektrické ohrievače, konvektory či infražiariče, ale aj elektrické dvojplatničky. Elektropredajne doslova vzali útokom, pričom predajcovia hlásia aj trojnásobný nárast záujmu o tieto typy spotrebičov.
Archívne VIDEO Eduard Heger na summite EÚ o korekčnom mechanizme na úpravu cien plynu
Ľudia sa začali poisťovať už od konca leta, v strachu, že v zime budú radiátory studené tak siahajú po krajných riešeniach. Informuje o tom portál tvnoviny.sk. „Keď počúvate o tom, že sa možno zastaví plyn, tak si mnohí povedia, že pre istotu kúpia tú jedno alebo dvojplatničku,“ povedal majiteľ siete predajní s elektrom František Majtán. To však nie je všetko. Spolu s ohrievačmi vzali Slováci útokom aj vyhrievacie deky či papuče. „Za posledné mesiace sú v porovnaní s vlaňajškom dvojnásobné,“ povedala hovorkyňa e-shopu Daniela Chovancová.
Paradoxne aj klimatizácie
Aj tieto spotrebiče majú svoje ale. Aj keď predstavujú istú poistku pre domácnosti s plynom, sú veľkými žrútmi elektrickej energie, ktorá rovnako bude drahšia. Zapnutie ohrievača na plný výkon je často ekvivalentom 20 100 wattových žiaroviek, ktoré zapneme naraz. Ich používaním tak neraz neušetríme.
Paradoxne však v zimných mesiacoch stúpol aj záujem o klimatizácie, ktorými chcú domácnosti kúriť. „Máme mega enormný záujem o klimatizácie na kúrenie. Dovolím si povedať, že nárast je 100-percentný,“ priznal ich predajca Ivan Palečka. Podľa jeho slov je klíma energeticky úspornejšia, ako kúrenie elektrickými ohrievačmi. „Vieme to porovnať s elektrickými radiátormi, ktorý z jedného kilowattu energie vyprodukuje 1 kilowatt tepla, kým klimatizácia z rovnakého množstva energie vyprodukuje až 4 kilowatty tepla,“ vysvetlil Palečka. Problémom však je, že prvotná investícia je oveľa vyššia, ako v prípade elektrických ohrievačov či konvektorov. Rádovo sa cena kúpy klimatizácie aj s montážou šplhá na minimálne 1000 eur. Rovnako, ako v prípade ohrievačov, však ide skôr o alternatívny zdroj tepla v prípade, ak by hlavný, v tomto prípade plyn, zlyhal.