BRATISLAVA - Po tom, ako ceny palív dlhé obdobie klesali a dostali sa na úroveň niekoľkomesačným miním, to vyzerá tak, že opäť nastalo obdobie rastu. Tabule na čerpacích staniciach mnohých motoristov prekvapili, keď uvideli, že cena za benzín a naftu opäť stúpla.
Aj keď posledné mesiace boli vo vývoji cien palív priaznivé, posledné obdobie zaznamenali vodiči a majitelia áut mierny nárast v cenách. Prv začala stúpať cena za liter nafty, po novom aj benzín. Ten bol začiatkom týždňa na úrovni 1,669 eura za liter a po dlhom čase tak zdražel o takmer 3 centy na litri. Nafta sa posledné týždne držala na úrovni zhruba 1,8 eura za liter. No dobrým dňom je zrejme koniec.
Motoristi zrejme prekvapene pozerali na tabule na čerpacích staniciach, ktoré hlásia aktuálne ceny pohonných hmôt. Na benzínke bratislavskej rafinérie Slovnaft totiž išiel hore ako benzín, tak aj nafta. Po novom sa ceny pohybujú na úrovni 1,809 eura za liter nafty a 1,69 eura za liter benzínu. Kým nafta doteraz stála zhruba 1,794 eura, v prípade benzínu ide o zdraženie takmer 2 centy.
Vývoj ceny ropy
Ceny ropy vzrástli v závere piatkového (7. 10.) obchodovania zhruba o 4 %, pričom uzatvorili na najvyššej úrovni od konca augusta. Zaznamenali rast aj za celý týždeň, pričom tempo rastu bolo najvyššie za zhruba sedem mesiacov. Ceny ropy podporilo najmä rozhodnutie ropného zoskupenia OPEC+ znížiť ťažbu najvýraznejšie za viac než dva roky, napriek obavám z recesie. Ceny ropy rástli v piatok aj napriek posilneniu dolára. Ten reagoval na informácie z USA o vytvorení väčšieho počtu pracovných miest v mesiaci september, než sa predpokladalo. Americké ministerstvo práce v piatok zverejnilo, že v USA vzniklo minulý mesiac 263.000 nových pracovných pozícií, pričom sa očakávalo vytvorenie zhruba 250 000 miest. To dáva americkej centrálnej banke dôvod na ďalšie výrazné zvýšenie úrokových sadzieb.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v decembri vzrástla na záver piatkového obchodovania o 3,50 USD (3,71 %) a obchodovanie uzatvorila na úrovni 97,92 USD (99,95 eura) za barel. Bola to najvyššia cena Brentu na záver obchodovania od 30. augusta. Cena americkej ľahkej ropy WTI vzrástla k záveru obchodovania o 4,19 USD (4,74 %) a uzatvorila na úrovni 92,64 USD/barel. Aj v tomto prípade to bola najvyššia cena na záver obchodovania od konca augusta, tentoraz od 29. augusta. Navyše v obidvoch prípadoch bol zaznamenaný najvýraznejší týždenný rast cien ropy od marca, keď cena Brentu vzrástla za týždeň o 11 % a cena WTI o 17 %.
Kľúčové pre vývoj na ropných trhoch v tomto týždni bolo rozhodnutie štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov na čele s Ruskom znížiť ťažbu o 2 milióny barelov denne. To predstavuje najvýraznejšiu redukciu od začiatku pandémie nového koronavírusu v roku 2020. Následkom bude podľa analytika Stephena Brennocka z maklérskej spoločnosti PVM návrat cien ropy v najbližšom období na 100 USD za barel. Aj UBS Global Wealth Management predpokladá, že cena Brentu sa posunie nahor, pričom "v najbližších kvartáloch by mala presahovať 100 USD/barel".