BRATISLAVA - Každý mladý človek má určite v pláne v istej chvíli opustiť rodičovský byt či dom a založiť si vlastné bývanie či začať novú životnú kapitolu niekde mimo rodičov. To, kedy sa tak rozhodujeme a aký je vekový priemer takého rozhodnutia, ukazujú posledné grafy Eurostatu. Slovensko nie je práve na lichotivej priečke.
archívne video
Najnovšie čísla priniesol posledný článok v Eurostate. Kým v posledných rebríčkoch sme v rámci EÚ nelichotivo "velili" trendu najneskoršieho opúšťania rodičovských príbytkov, tento rok sme "len" na treťom mieste, pričom nás predbehlo Chorvátsko či Portugalsko.
Sme tretí najvyšší v európskom rebríčku
Kým u mužov je priemerný vek opustenia rodičovského domu či bytu na Slovensku okolo 33 rokov, v prípade žien je to menej ako 30. Ženské osadenstvo má celkovo v každej európskej krajine tohto rebríčka nižší vekový priemer v opustení domova.
Naopak, najnižší vekový priemerný opustenia domova zaznamenali Švédsko (19 rokov), Fínsko (21,2 roka), Dánsko (21,3 roka) a Estónsko (22,7 roka).
Najväčší rozdiel medzi pohlaviami je v Rumunsku
Najvýraznejší rozdiel v tomto prípade badať v Rumunsku. Mladí muži odišli vo veku 30,3 rokov a ženy vo veku 25,6 rokov (rozdiel medzi pohlaviami 4,7 roka), nasledovalo Bulharsko (rozdiel 3,5 roka), kde muži odchádzali vo veku 32,0 rokov a ženy vo veku 28,5 rokov. Naopak, Švédsko, Dánsko a Írsko zaznamenali najužšie rozdiely medzi mladými mužmi a ženami opúšťajúcimi rodičovský dom: 0,4, 0,5 a 0,9 roka.