BRATISLAVA - Webové sídlo Ministerstva obrany SR čelilo v noci zo štvrtka (16. 6.) na piatok rozsiahlemu kybernetickému útoku. Vďaka zabezpečeniu a pripravenosti Centra pre kybernetickú obranu Vojenského spravodajstva však útočníci nezískali žiadne dáta.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) o tom informoval na sociálnej sieti. Vďaka zabezpečeniu a pripravenosti Centra pre kybernetickú obranu Vojenského spravodajstva však útočníci nezískali žiadne dáta.
Útok bol odrazený
"Môžem potvrdiť, že tento pomerne rozsiahly útok bol odrazený bez akéhokoľvek poškodenia infraštruktúry a útočníci, ktorých IP adresy boli z rôznych častí sveta - obišli naprázdno. Aj táto udalosť však potvrdzuje nutnosť ďalšieho posilňovania kybernetickej bezpečnosti v celom rozsahu – na obozretnosť preto vyzývame aj verejnosť," informoval minister obrany.
O veci už boli informované ďalšie relevantné štátne zložky. Incident je aktuálne predmetom podrobného vyšetrovania.
Internet sa zneužíva ako nástroj moci
Už vo štvrtok varoval nemecký kancelár Olaf Scholz v súvislosti s ruskou útočnou vojnou na Ukrajine pred využívaním internetu ako nástroja moci. Informovala o tom agentúra DPA. "Čoraz častejšie sa digitálne technológie zneužívajú ako geopolitický nástroj moci, sčasti aj cielene na dezinformačné kampane," povedal Scholz na digitálnom veľtrhu re:publica v nemeckej metropole Berlín.
Ako ďalej podotkol, pridali sa k tomu aj kyberútoky prostredníctvom štátov či kriminálnych organizácií. "Tomuto sa prispôsobíme lepšie," oznámil ďalej s tým, že Nemecko sa bude brániť voči každému, kto by sa internet pokúšal ovládať. Konkréte menoval Scholz cenzúru a dohľad v Číne, ako aj pokus o úplnú izoláciu ruského informačného priestoru – "žiaľ, často s úspechom", podotkol. "Najsilnejšou obranou, akú môžeme dosiahnuť, je naďalej otvorená a demokratická diskusia," zdôraznil nemecký kancelár.