Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

VIDEO Eduard Heger označil dohodu EÚ o ropnom embargu pre Rusko ako dobrú pre Slovensko

Eduard Heger prichádza na dvojdňový mimoriadny summit prezidentov a premiérov krajín Európskej únie
Eduard Heger prichádza na dvojdňový mimoriadny summit prezidentov a premiérov krajín Európskej únie (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Výsledky prvej časti dvojdňového mimoriadneho samit EÚ v Bruseli sú dobrou správou pre Slovensko. Tak opísal predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) pondelňajšie rokovania lídrov EÚ, ktorým sa podarilo dohodnúť sa na zavedení čiastočného ropného embarga voči Rusku.

Podľa jeho slov je výsledok rokovaní dobrou správou pre Slovensko. "Rokovali sme o sankciách na ruskú ropu a požiadavky Slovenska boli akceptované. To znamená, že Slovensko bude môcť využívať ruskú ropu až do momentu, keď bude mať za ňu plnohodnotnú alternatívu," uviedol. Embargo, ktoré odsúhlasili šéfovia vlád a štátov EÚ, sa vzťahuje len na ruskú ropu dovezenú tankermi po mori. Povoľuje dočasné výnimky pre dodávky prostredníctvom potrubia, v prípade Slovenska je to dovoz ropy cez ropovod Družba.

Heger v tejto súvislosti ocenil, že sa podarilo "dostať na palubu" aj maďarského premiéra Viktora Orbána, s ktorým mal osobitné bilaterálne stretnutie k tejto otázke v pondelok tesne pred začatím bruselského samitu. Orbán pritom po príchode do Bruselu naznačil, že ku kompromisu o embargu na ruskú ropu je ešte ďaleko. "Európska únia ostala jednotná, čo je v tomto čase nesmierne dôležité," odkázal Heger v závere svojho príhovoru pre médiá.

Dohoda EÚ na ropnom embargu pre Rusko je podľa premiéra pre Slovensko dobrá (Zdroj: Facebook/Eduard Heger - predseda vlády SR)

Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov sa diskusie lídrov počas pracovnej večere točili aj okolo výnimiek pre reexport rafinovaných výrobkov z momentálne lacnej ruskej ropy do iných krajín, kde Slovensko súhlasilo s výnimkou na vývoz takýchto výrobkov po dobu ôsmich mesiacov od zavedenia šiesteho sankčného balíka Európskej únie voči Rusku.

Avšak Česká republika, ktorá nemá vlastnú rafinériu, počas rokovaní požadovala dovoz takýchto ropných výrobkov po dobu 18 mesiacov od zavedenia ropného embarga. Utorkové diskusie premiérov a prezidentov budú pokračovať v téme zaistenia potravinovej bezpečnosti pre Európu a svet podporou vývozu ukrajinskej pšenice a na programe dňa sú aj otázky spojené s budovaním spoločnej európskej bezpečnosti.
 

Viac o téme: EkonomikaRopaPremiérEmbargoEduard Heger
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu