BRATISLAVA – Mandátový a imunitný výbor, ktorý odporučil plénu Národnej rady SR vydať Roberta Fica (Smer-SD) na väzobné stíhanie, postupoval striktne v súlade so zákonom. V diskusii to povedal publicista Juraj Hrabko.
"Zákon ukladá výboru, aby preskúmal, či existujú dôvody na to, aby nebol vydaný takýto súhlas," upozornil. Výbor podľa neho nemusel riešiť politickú stránku veci, tej sa však nevyhne pri definitívnom hlasovaní plénum. Výsledok hlasovania sa podľa Hrabka odhadnúť nedá. "Nevieme, či parlament vydá súhlas s vydaním Roberta Fica, alebo to odmietne, lebo politické následky môžu byť veľmi veľké," upozornil Hrabko.
V prospech lídra Smeru-SD môže podľa Hrabka hovoriť aj to, že žiadosť o jeho vydanie na väzobné stíhanie bola parlamentu zaslaná skôr, ako bol vypočutý. "Podľa mňa je to nonsens," poznamenal publicista. Na margo reformy súdnej mapy, ktorú parlament napokon schválil vo výrazne pozmenenej podobe, Hrabko povedal, že samotní koaliční poslanci zrejme presne nevedia, čo odhlasovali. Dôvodom je práve rozsiahly pozmeňujúci návrh s množstvom zásadných zmien.
O reforme sa hovoriť nedá
"O reforme sa vôbec nedá hovoriť, obzvlášť ak si ju porovnáme s tým, s čím pani ministerka pôvodne prišla. Bolo to schválené napriek výhradám a negatívnym stanoviskám odbornej verejnosti. A napokon, jedna vec je, ako sa schváli zákon a druhá jeho realizácia v praxi," doplnil Hrabko.
Okrem toho podľa neho poslanci pri schvaľovaní reformy obišli rokovací poriadok. Ten hovorí, že ak poslanci nejaký návrh zamietnu, opäť sa o ňom môže hlasovať až o pol roka. V tomto prípade parlament v prvom čítaní zamietol prvé tri reformné zákony, ich časti však cez pozmeňujúci návrh prilepil k štvrtému zákonu, ktorý napokon prešiel. "Táto finta sa bude zneužívať aj v budúcnosti. Vždy to bude vyhovovať vládnej väčšine. Len si treba pamätať, že to nebolo zavedené za Roberta Fica, ale Eduarda Hegera," upozornil Hrabko.