BRATISLAVA - V bratislavskej Petržalke momentálne prebieha plošná výmena odpadových košov. Niektorí ľudia si však investíciu nevážia a čisté prostredie pre nich zrejme nič neznamená. Cítili totiž ukrutnú potrebu koše znehodnotiť. Takéto konanie je absolútne odsúdeniahodné.
Začiatkom jari odštartovala petržalská samospráva hromadnú výmenu košov na drobný odpad za nové v snahe predísť hromadeniu odpadkov a zefektívniť ich každodenné vyprázdňovanie. K tomuto rozhodnutiu dospela aj na základe opakujúcich sa sťažností od obyvateľov, ktorí poukazovali najmä na malú kapacitu smetných nádob a neporiadok v ich okolí spôsobený vtáctvom, najmä vranami.
Nový typ koša je nielen funkčnejší, ale vďaka svojej váhe (150 kg) aj odolnejší voči vonkajším vplyvom. Taktiež sa výrazne zvýšil jeho objem. Pracovníkom údržby sa doteraz podarilo inštalovať už viac ako 450 kusov, čo je zhruba tretina z celkového plánovaného počtu.
Nepochopiteľný vandalizmus
Za posledné týždne zaznamenala mestská časť početné útoky vandalov na nové koše, na ktorých sa vybúrili rôznymi spôsobmi. Sú napríklad počmárané graffitmi alebo sú zhodené na zemi a majú demontované poklopy. Prejavy vandalizmu si mestská časť nevie vysvetliť. "Mrzí ma, že práve smetné koše sa nestretli u niektorých ľudí s pochopením a že nemôžu slúžiť účelu, pre ktorý sú vymieňané, nehovoriac o tom, koľko námahy vynaložili kolegovia na ich osadenie a že škody musíme teraz odstraňovať na vlastné náklady," konštatuje smutne zástupkyňa starostu Petržalky Iveta Jančoková.
"Poškodzovanie cudzej veci je trestným činom, preto chcem všetkých obyvateľov a návštevníkov poprosiť o súčinnosť pri nahlasovaní podobných prípadov pracovníkom mestskej polície," vyzýva vicestarostka.
Znechutní sú aj samotní obyvatelia, ktorí nedokážu takéto konanie pochopiť. "Samý hňup, čo sa nevie inak odreagovať," napísal Martin. V podobnom duchu sa nesú prakticky všetky komentáre na sociálnej sieti. "Slováci sa nezaprú. Všetko len ničiť a ničiť. Nič si nevedia vážiť," skonštatovala Iveta.
Ničia aj špakomaty
Vlani samospráva osádzala aj smetné koše pre fajčiarov, takzvané špakomaty. Koše na cigaretové ohorky boli v rámci pilotného projektu inštalované na viacerých miestach v Petržalke, no najmä pri frekventovaných dopravných uzloch. Cieľom projektu bolo motivovať fajčiarov, aby odhodili ohorok do koša a zbaviť ich zlozvyku odhadzovania ohorkov na zem. Aj tieto koše sa však stretli s nepochopením a vzhľadom na častý vandalizmus museli byť viaceré odstránené.