BRATISLAVA – Výbor Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá zverejní v stredu 27. apríla výzvu na prihlasovanie sa uchádzačov o pozíciu generálneho riaditeľa RTVS. Kandidáti sa môžu prihlásiť do 27. mája. Verejné vypočutie kandidátov je na programe 13. júna, v poslednej júnovej dekáde sa uskutoční voľba v pléne parlamentu. Návrh výzvy i pravidiel verejného vypočutia schválili členovia parlamentného výboru na utorkovom rokovaní.
Do 15. júna má výbor predložiť návrh na voľbu generálneho riaditeľa RTVS so svojím stanoviskom Národnej rade. Voľba sa má v pléne parlamentu uskutočniť 22. júna, prípadná opakovaná voľba 29. júna.
Mediálny výbor schválil takisto pravidlá verejného vypočutia i zriadenie odbornej komisie výboru na verejnom vypočutí. "Má posilniť kvalitatívny proces výberu," uviedol o úlohe odbornej komisie predseda parlamentného mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽANO). Členmi expertnej komisie majú byť zástupcovia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, Slovenskej akadémie vied (SAV), tiež akademickej i kultúrnej obce, mimovládnych organizácií, hendikepovaných osôb, národnostných menšín, cirkvi, domácich i zahraničných novinárov. Podrobnosti o pravidlách verejného vypočutia i kreovaní odbornej komisie chce Čekovský predstaviť na predpoludňajšej tlačovej konferencii.
Člen mediálneho výboru Milan Potocký (OĽANO) na predpoludňajšej tlačovej konferencii zdôraznil, že prvýkrát je do procesu výberu generálneho riaditeľa RTVS zapojená široká odborná verejnosť. "Hoci názor komisie bude len poradným, bude dôležitým a kľúčovým," upozornil. Overovateľka mediálneho výboru Jarmila Vaňová považuje za dôležité, že v komisii nebudú chýbať zástupcovia národnostných menšín či znevýhodnených skupín. "Ich hlas vo verejnoprávnom priestore nesmie chýbať," deklarovala.
Maximálny počet členov tejto odbornej komisie bude 15. "Zastropovali sme ho preto, aby sa zasa neúmerne nepredlžoval proces híringu," vysvetlil Čekovský. V prípade konkrétneho personálneho kreovania objasnil, že výbor osloví konkrétne inštitúcie (napríklad NKÚ), respektíve inštitúcie a organizácie príslušných profesijných a spoločenských skupín, ktoré majú mať v komisii zastúpenie. "Úlohou odbornej komisie nie je ani tak navrhnúť určitého kandidáta na voľbu, ale pripraviť kvalitný odborný profil kandidátov, na základe ktorého sa poslanci môžu kvalifikovane rozhodnúť pri voľbe," informoval. Pri samotnej voľbe zvýraznil Čekovský fakt, že v koalícii je zhoda na verejnom hlasovaní. V prípade, že by ostala zachovaná tajná voľba, mohlo by sa podľa neho stať, že by nebol vybraný najlepší kandidát.
Monika Kozelová (OĽANO) uviedla, že na vhodnom kandidátovi sa musí koalícia zhodnúť, v súčasnosti neexistuje žiadny favorit. "O nejakých menách kandidátov sa síce v kuloároch hovorí, ale my si počkáme na na verejné vypočutie, aby sme vedeli posúdiť odborné i ľudské schopnosti jednotlivých kandidátov," zdôraznila za klub OĽANO.
Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) v reakcii na avizovaný proces výberu nového šéfa RTVS zvýraznila význam verejnej voľby v pléne parlamentu. "Od začiatku som trvala na tom, aby voľba bola transparentnejšia ako za predchádzajúcej vlády. Zaviazali sme sa k transparentnosti a odbornosti a teraz tieto záväzky plníme," uviedla.
Funkčné obdobie je päť rokov
Výzvu na prihlasovanie sa kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS predkladá mediálny výbor parlamentu najneskôr 90 dní pred uplynutím funkčného obdobia generálneho riaditeľa. Mandát súčasného šéfa telerozhlasu Jaroslava Rezníka uplynie na začiatku augusta. Funkčné obdobie generálneho riaditeľa RTVS je päť rokov.
Generálneho riaditeľa volí Národná rada SR na návrh parlamentného výboru pre kultúru a médiá, návrh vychádza z verejného vypočutia prihlásených kandidátov. Súčasťou prezentácie kandidátov je projekt riadenia a rozvoja RTVS. Verejné vypočutie je vysielané naživo na webovom sídle NR SR.