BRATISLAVA - Už dlho sa čakalo na to, ako na dianie okolo obvinenia bývalého premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka zareaguje Generálna prokuratúra SR. Maroš Žilinka ako generálny prokurátor konečne prehovoril a rozhodol sa špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica pre jeho zaujatosť stiahnuť z prípadu a vybral náhradníka. Ako sa na tento úkon pozerajú politici?
Generálny prokurátor Maroš Žilinka vylúčil z konania a rozhodovania v prípade obvineného poslanca a lídra Smeru-SD Roberta Fica špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica pre pochybnosti o jeho nezaujatosti. Zároveň poveril zástupcu špeciálneho prokurátora, aby konal v mene generálneho prokurátora pri výkone jeho pôsobnosti žiadať Národnú radu SR o vydanie súhlasu na vzatie poslanca do väzby. Informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.
Reakcia politikov
Na toto stanovisko, podľa očakávania, už reagujú koaliční aj ďalší politici.
Medzi nimi bola prvá vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá hovorí aj o právnych kotrmelcoch.
Padni, komu padni, odkázala SaS
SaS žiadny zásadný problém v tomto kroku evidentne nevidí a opakujú, že v prípade žiadosti od prokurátora budú hlasovať zavydanie Fica a citujú slávnu citáciu Petra Pellegriniho "Padni, komu padni".
Je mi ľúto, že nie som poslanec, píše Gröhling
Postoj SaS potvrdil aj minister školstva Branislav Gröhling. "Je mi trochu ľúto, že nie som poslancom. Rád by som ako prvý zdvihol ruku za vydanie Roberta Fica na väzobné stíhanie," píše minister.
Šeliga vo videu vysvetlil logistiku, ako môže dôjsť k vydaniu poslanca
Nezaradený poslanec Za ľudí Juraj Šeliga vysvetľuje verejnosti, ako vydanie poslanca orgánom spravodlivosti prebieha. Podľa neho sa musí angažovať aj výbor, kde sa poslanec, v tomto prípade Fico môže aj brániť. Následne prebehne rozprava v parlamente a potom rokuje plénum NR SR o návrhu ako takom v prípade návrhu vzatia do väzby. "O väzbe na konci dňa nebude rozhodovať parlament, ale súd," pripomína Šeliga.