BRATISLAVA - Lekárski odborári vyhlásili od utorka štrajkovú pohotovosť. Situáciu chcú riešiť radikálne, ak sa nepodniknú kroky proti rozpadu zdravotníctva. Na tlačovej konferencii o tom informovali zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ).
Odborári avizovali, že ak sa nič nezmení, zvažujú vypovedanie nadlimitných nadčasov v nemocniciach či podanie hromadných výpovedí. "Cestu zvolíme podľa celoslovenskej ankety, ktorú spúšťame medzi lekármi v nemocniciach," doplnili.
Ďalší postup podľa predsedu LOZ Petra Visolajského závisí najmä od reakcie vlády. "V tejto chvíli dúfame, že sa ani jeden scenár nenaplní a vláda začne riešiť problémy našich nemocníc," skonštatoval. V prípade, že sa nič nezmení, o ďalších krokoch by sa malo rozhodnúť do júna. Doplnil, že takmer 3000 lekárov už podpísalo deklaráciu a je pripravených vypovedať nadlimitné nadčasy v nemocniciach. O otázke prípadných hromadných výpovedí zo služieb majú lekári diskutovať v najbližšej dobe.
Vláda nerieši situáciu v zdravotníctve
Lekárski odborári poukázali na to, že napriek dlhodobým upozorneniam a viacerým rokovaniam vláda nerieši situáciu v zdravotníctve. Upozorňujú, že ak neprinesie okamžité riešenia, môže byť chod nemocníc v priebehu roka paralyzovaný.
"Musíme urobiť maximum pre to, aby naša vláda našla účinný spôsob, ako zachrániť zdravotníctvo na Slovensku pred personálnym kolapsom. Nie pre nás, ale pre pacienta," vyhlásil šéf LOZ Peter Visolajský.
Lekárski odborári majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné pre zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku. Týkajú sa najmä financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní, ohodnotenia lekárov či zvýšenia miezd sestier.
História sa bude opakovať
Akcia hromadných výpovedí lekárov otriasla slovenským zdravotníctvom koncom roku 2011. Odchod asi 1200 lekárov z nemocníc vtedy viedol k vyhláseniu núdzového stavu. Do akcie sa pôvodne zapojilo vyše 2400 lekárov, nakoniec na svojej výpovedi trvala asi polovica z nich. Zdravotníci sa vtedy rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek.
Reakcia ministerstva zdravotníctva
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odmieta obvinenia z nečinnosti v sektore a prosí všetkých lekárov, sestry a ďalších zdravotníckych pracovníkov, aby zostali pri pacientoch. "Ubezpečujeme opakovane, že robíme všetko pre to, aby zdravotníci na Slovensku pracovali v adekvátnych podmienkach a boli aj adekvátne ohodnotení," uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová v reakcii na vyhlásenie štrajkovej pohotovosti lekárskymi odborármi.
"Ministerstvo zdravotníctva odmieta tvrdenia LOZ o tom, že situáciu vláda SR nerieši. Práve naopak. Aj napriek viac ako dvojročnej pandémii v súvislosti s COVID-19 odborníci na rezorte pod vedením ministra zdravotníctva SR Vladimíra Lengvarského denne pracujú na tom, aby sa stav slovenského zdravotníctva postupne zlepšoval," uviedlo ministerstvo.
Eliášová podotkla, že rokovania zástupcov LOZ s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom (OĽANO), ministerstvami zdravotníctva a financií sa tento rok uskutočnili niekoľkokrát na úrovni konštruktívnej diskusie o problémoch v sektore zdravotníctva s cieľom nastaviť postupné spoločné kroky k zlepšeniu situácie.
V súvislosti s požiadavkami LOZ ministerstvo pripomína, že nedostatok zdravotníckeho personálu je dlhoročným problémom nielen na Slovensku. "Čo sa týka platového ohodnotenia, spoločne so zástupcami LOZ sme na spomínaných rokovaniach dospeli k dohode, že do konca júna tohto roka nastavíme riešenie a potrebné kroky, ako platy zdravotníkom na Slovensku zvýšiť," priblížila Eliášová.
Rezort si podľa jej slov uvedomuje aj dôležitosť adekvátneho pracovného prostredia pre zdravotníkov. "Aj vďaka schválenej historickej reforme nemocníc, na ktorú predchádzajúce vlády nemali politickú odvahu, sa dnes môžeme uchádzať o historické investície z európskych peňazí z Plánu obnovy a odolnosti. Odborníci na ministerstve zdravotníctva systematicky intenzívne pracujú na reformách a príprave investícií z Plánu obnovy a odolnosti v plnom rozsahu tak, ako sú naplánované. Čo sa najväčšej investície týka, výstavby a rekonštrukcie nemocníc, ministerstvo zdravotníctva má aktuálne informácie o viacerých rozpracovaných projektoch, ktoré aktuálne analyzuje," ozrejmila.
Ministerstvo tiež dodalo, že rýchlymi flexibilnými krokmi uviedlo legislatívnymi zmenami do praxe viacero krokov, ktoré zlepšia situáciu v sektore. "V súvislosti s vojnou na Ukrajine sme vďaka zákonu lex Ukrajina umožnili lekárom, sestrám a ďalším zdravotníckym pracovníkom pracovať pri slovenských pacientoch vďaka inštitútu dočasnej odbornej stáže takmer okamžite bez administratívnych procesov, ktoré si vyžaduje vstup do systému," vysvetlila hovorkyňa.
Zdôraznila tiež, že rezort aj vláda si vážia prácu všetkých zdravotníckych pracovníkov. "Minister Lengvarský osobne pri pravidelných návštevách zdravotníckych zariadení ďakuje všetkým pracovníkom oddelení, ktoré navštívi, za ich nasadenie a starostlivosť o pacientov," dodala.
Lekárski odborári vyhlásili od utorka štrajkovú pohotovosť. Reagujú tak na to, že napriek dlhodobým upozorneniam a viacerým rokovaniam vláda nerieši situáciu v zdravotníctve. Ak sa nič nezmení, zvažujú vypovedanie nadlimitných nadčasov v nemocniciach či podanie hromadných výpovedí.