BRATISLAVA/VATIKÁN - Predsedu vlády SR Eduarda Hegera dnes na osobnej audiencii prijal Svätý Otec pápež František. Zároveň išlo o prvú oficiálnu návštevu Eduarda Hegera vo Vatikáne.
Premiér Eduard Heger audienciu využil na osobné poďakovanie pápežovi Františkovi za jeho apoštolskú návštevu Slovenska v septembri minulého roka. „Prítomnosť Svätého Otca bola pre našu krajinu historickým momentom. Veľmi si vážim, že Jeho Svätosť na Slovensko pricestovala v ťažkých časoch pandémie,“ uviedol.
Ľudstvo sa musí uberať cestou mieru
Počas stretnutia rezonovala aj téma ruskej invázie na Ukrajinu. „Zhodli sme sa, že ľudstvo sa musí uberať cestou mieru, vzájomnej solidarity, úcty a nezištnej pomoci. Veľmi oceňujem postoj Svätého Otca a jeho aktívnu komunikáciu a zasadzovanie sa o nastolenie mieru na Ukrajine. Pápežovi Františkovi som sa poďakoval aj za aktívny prístup cirkvi, ktorá na slovensko-ukrajinskej hranici pomáha ľuďom utekajúcim pred vojnou,“ povedal Eduard Heger.
Jeho pokora by mala byť vzorom
Podľa predsedu vlády je pápež František celosvetovou morálnou autoritou tak pre veriacich, ako aj pre všetkých ľudí dobrej vôle. „Jeho pokora by mala byť vzorom aj pre nás verejných činiteľov, aby sme obhajovali hodnoty slobody, demokracie, ľudskosti a porozumenia,“ skonštatoval slovenský premiér.
V rámci oficiálnej návštevy sa predseda vlády stretol aj so štátnym sekretárom kardinálom Pietrom Parolinom. Obaja ocenili výbornú úroveň bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou Stolicou a vyjadrili záujem o ďalší rozvoj vzájomného dialógu medzi našimi krajinami na najvyššej politickej úrovni.
Akékoľvek násilie musí byť čo najskôr ukončené
„Zhodli sme sa, že pozornosť musíme venovať najmä aktuálnej svetovej bezpečnostnej kríze vyvolanej ruskou agresiou voči Ukrajine. Obaja sa zhodujeme, že akékoľvek násilie musí byť čo najskôr ukončené. Odsúdili sme vojenský útok a násilný zásah do integrity Ukrajiny a vyjadrili sme podporu ukrajinskému ľudu v týchto ťažkých časoch,“ povedal Eduard Heger.
Vojnový konflikt na Ukrajine sa úzko dotýka aj Slovenska. „Informoval som Jeho Eminenciu o aktuálnych krokoch, ktoré v rámci medzinárodného spoločenstva realizujeme na pomoc Ukrajine, ako aj o humanitárnej pomoci, ktorú Slovensko poskytuje ľuďom utekajúcim pred vojnou na naše územie. Skúsenosti z utečeneckej krízy spôsobenej vojnou na Ukrajine len potvrdili, že význam solidarity a európskej spolupatričnosti pri migračných tlakoch je nenahraditeľný,“ zdôraznil predseda vlády.