BRATISLAVA - Na deeskaláciu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou sú potrebné ďalšie rokovania a treba využiť všetky diplomatické kanály. Zároveň sa treba zodpovedne pripraviť na hrozbu invázie. Premiér Eduard Heger (OĽANO) to uviedol po pondelkovej videokonferencii so zástupcami Európskej únie, ktorú zvolal predseda Európskej rady Charles Michel. Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Na rokovaní sa zúčastnili aj fínska premiérka Sanna Marinová a predsedovia vlád Holandska Mark Rutte, Grécka Kyriakos Mitsotakis, Slovinska Janez Janša a a Poľska Mateusz Morawiecki. "V situácii, keď je tu reálna hrozba, sa všetci zhodujú na tom, že je potrebné sa na ňu zodpovedne pripraviť. Podporujeme územnú celistvosť Ukrajiny a v prípade jej akéhokoľvek narušenia sme za jednotnú, rýchlu a ráznu reakciu," povedal slovenský premiér.
Heger partnerov oboznámil s tým, že Slovenská republika cez víkend rozhodla o stiahnutí rodinných príslušníkov slovenských diplomatov. Vydala tiež odporúčanie necestovať na Ukrajinu bez ohľadu na účel cesty. Premiéri tiež vyzdvihli veľkú dôležitosť jednoty a úzkej koordinácie Európskej únie so Severoatlantickou alianciou a USA. "To sa aktuálne deje na dennej báze," dodal úrad vlády.
Témou rokovania bola aj pomoc Ukrajine, ktorej ekonomika sa môže dostať do vážnych problémov. Slovensko podporuje zvýšenie finančnej pomoci zo strany Európskej únie. Zároveň samostatne zvažuje ďalšiu pomoc, ktorá vyplynula priamo z požiadavky ukrajinskej strany.
Slovensko je pripravené na možný zvýšený počet ľudí na hranici s Ukrajinou
Situácia na Ukrajine zatiaľ nezvýšila záujem o vstup na územie Slovenskej republiky. Na prípadný príchod vyššieho počtu štátnych príslušníkov tretích krajín cez vonkajšiu hranicu je však Slovensko pripravené. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) to uviedol na sociálnej sieti.
"Kapacity zariadení v pôsobnosti migračného úradu vieme pre prípad potreby zvýšiť. Uvažuje sa o využití existujúcich azylových zariadení, ich rozšírení o núdzové ubytovanie a potom využití voľných ubytovacích kapacít rezortu vnútra a ďalších rezortov," priblížil minister. Na hraniciach Ukrajiny s Európskou úniou sa nachádza spolu 31 hraničných priechodov, z toho štyri sú na území SR.
Slovensko má tiež vypracovaný pohotovostný plán nasadenia síl a technických prostriedkov. "Dokážeme posilniť výkon kontroly hraníc vlastnými kapacitami a v rámci Frontexu (Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž) aj príslušníkmi stáleho zboru európskej a pohraničnej stráže," priblížil.
Minister ubezpečil obyvateľov, že SR sa ako plnohodnotný člen Európskej únie podieľa na spoločnom úsilí o mierové riešenie napätia medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou. "Túžba po mieri, živote v demokracii a vytváranie ekonomických a bezpečnostných vzťahov s okolitými krajinami či medzinárodnými inštitúciami je suverénnou záležitosťou každej krajiny. Ozbrojený konflikt na Ukrajine by bol nielen pošliapaním medzinárodných dohôd a suverenity krajiny, ale aj zničením niekoľko stotisíc ľudských životov," vyhlásil.