BRATISLAVA - Ministerstvo vnútra SR v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR zrealizovalo v roku 2021 dobrovoľný dotazníkový prieskum, ktorého sa zúčastnilo 1 112 základných a stredných škôl, čo predstavuje 35,5 % účasť z celkového počtu škôl na Slovensku. Cieľom prieskumu bolo čo najobjektívnejšie zmapovať reálnu situáciu v školách z hľadiska sociálno-patologických javov.
Z výsledkov prieskumu vyplýva, že fajčenie (takmer 60%), záškoláctvo (takmer 50%), šikanovanie (nad 30%), kyberšikanovanie (viac ako 20%), násilie medzi žiakmi (nad 20%), vandalizmus a sebapoškodzovanie (takmer 20%) sú najčastejšími patologickými prejavmi správania žiakov na základných a stredných školách.
Šikana na slovenských školách stále neutícha: Desivé výsledky najnovších výskumov
Realizovaný dotazníkový prieskum bol tiež reakciou na zistenia informačných kancelárií pre obete trestných činov, z ktorých niektoré sa týkajú aj prípadov šikanovania či krutého a hrubého správania sa medzi tínedžermi. Viac než štvrtina slovenských základných a stredných škôl sa v školskom roku 2019/2020 stretla s niektorými z prejavov extrémizmu.
Problémom sú aj neplnoleté matky
Najrozšírenejšími naprieč všetkými participujúcimi školami boli verbálne prejavy nenávisti vo forme posmeškov a verbálnych útokov na spolužiakov pre príslušnosť k inej rase, etniku alebo pre inú „odlišnosť“. „Tento stav ma neteší, potrebujeme sa viac venovať deťom a sledovať čomu sa venujú vo voľnom čase. Náš odbor prevencie kriminality MV SR už pripravuje sériu školení pre odborníkov pôsobiacich na základných a stredných školách po celom Slovensku,“ zdôraznil minister vnútra SR Roman Mikulec.
Alarmujúce je zistenie, že základné školy tvoria viac než polovicu zo škôl s neplnoletou matkou. Tehotenstvo neplnoletej žiačky (do 18 rokov) sa v školskom roku 2019/2020 najčastejšie vyskytovalo v menších školách. Z geografického hľadiska je najvyššia koncentrácia prítomnosti rozličných sociálno-patologických javov prítomná v Bratislavskom, Žilinskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji. V tomto roku bude realizovaný ďalší dotazníkový prieskum zameraný na rovnakú tému k školskému roku 2020/2021.