WASHINGTON/BRATISLAVA - Slovenská republika a Spojené štáty vo štvrtok večer (v noci na piatok SEČ) v americkom Washingtone podpísali dohodu o obrannej spolupráci (DCA). Signatárom za Slovensko bol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), za USA šéf diplomacie Antony Blinken. Zmluvu musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR.
"Bilaterálna spolupráca medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými je dlhodobo na vynikajúcej úrovni. Spolupráca v oblasti obrany s USA významne prispela k úspešnej transformácii a modernizácii Ozbrojených síl SR, špeciálne vzdušných síl a síl pre špeciálne operácie. Dnes dávame tejto spolupráci primeraný právny základ. Ide o vyjadrenie nášho spoločného záväzku, ako spojencov v rámci NATO, voči transatlantickej bezpečnosti," uviedol po podpisovej ceremónii Naď. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.
Zdôraznil tiež, že USA sú pre Slovensko strategickým spojencom nielen z obdobia modernizácie OS SR, ale už z čias formovania nezávislého Československa, či integrácie našej krajiny do NATO. Pri podpise dohody bol aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. "Posilnenie obrannej spolupráce s hlavným garantom našej bezpečnosti, obzvlášť v čase prehlbujúcich sa neistôt a geopolitických pnutí, je pre Slovenskú republiku prirodzeným krokom. Navyše si treba uvedomiť, že tak robíme ako posledná krajina na východnej hranici EÚ a NATO," uviedol.
Prínos dohody pre obe krajiny vyzdvihol na podpisovej ceremónii aj Blinken. Zároveň sa ohradil voči dezinformáciám okolo dohody s tým, že dokument je založený na vzájomnej spolupráci a rešpekte a reprezentuje záujmy oboch vlád. "Táto dohoda uľahčuje našim ozbrojeným silám koordináciu spoločného obranného úsilia, ako je vykonávanie spoločných vojenských cvičení. Vytvorí pravidelnejšie konzultácie medzi našimi krajinami o hrozbách pre našich občanov, medzinárodný mier a bezpečnosť," povedal.
Dohoda by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou. Predstavitelia vlády deklarovali, že dohoda neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR. Opozícia zmluvu kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová uzavretie dohody podporuje. V snahe zmierniť obavy časti verejnosti doložila k splnomocneniu na podpis interpretačné vyhlásenie. Obsahuje výklad častí zmluvy vyvolávajúcich najviac otáznikov. Vlastnú interpretačnú doložku má aj americká strana, podľa prezidentky je obsahovo v súlade so slovenskou.
Ako informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, rokovanie vo Washingtone bolo venované nielen obrannej spolupráci, ale aj aktuálnym otázkam vývoja vo východnej časti Európy a pokračujúcemu dialógu s Ruskom ohľadom bezpečnosti v Európe. Obe strany vyzdvihli intenzívne konzultácie americkej administratívy s európskymi partnermi a spojencami vo vzťahu k diplomatickému úsiliu a nachádzaniu politických riešení aktuálnych bezpečnostných výziev.
Slovensko podpísalo s USAID nové memorandum o spolupráci
Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok a riaditeľka Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) Samantha Powerová vo štvrtok podpísali v americkom Washingtone Memorandum o porozumení medzi Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR a USAID v oblasti medzinárodnej rozvojovej spolupráce. TASR o tom informoval komunikačný odbor MZVEZ SR. Obe krajiny podpisom trojročného memoranda podľa ministerstva posilnili doterajšiu praktickú spoluprácu prostredníctvom spoločných projektov v regióne západného Balkánu a v krajinách Východného partnerstva.
"Dnešným podpisom memoranda sme urobili ďalší krok k rozšíreniu možností spoločných projektových aktivít v oblasti rozvojovej spolupráce, vrátane podpory ľudských práv a demokratických reforiem v našich partnerských krajinách. Teší ma, že náš obnovený záväzok stavia predovšetkým na transformačných skúsenostiach Slovenska ako pridanej hodnote, ktorá je americkou stranou vysoko oceňovaná," uviedol Korčok.
Prvým výsledkom pokračujúcej spolupráce SlovakAid a USAID bude podľa MZVEZ SR spoločný projekt, ktorý sa zameria na posilnenie finančnej udržateľnosti gruzínskeho mimovládneho sektora s využitím know-how slovenských neziskových organizácií.
Prvé trojročné memorandum s USAID podpísalo Slovensko v roku 2018. Slovenská republika sa tak stala prvou krajinou z bývalých prijímateľov americkej rozvojovej pomoci v regióne strednej a juhovýchodnej Európy, s ktorou administratíva USA uzavrela takúto dohodu, uviedol slovenský rezort diplomacie.