BRATISLAVA - Už počas uplynulého týždňa sa začalo otvorene rozprávať o medicínskom jave pod názvom nocebo. Ten sa v týchto dňoch spomína predovšetkým s očkovaním proti koronavírusu a je tu aj značná spojitosť s výrazom placebo. Nocebo sa totiž sústreďuje na stav, kedy si sami môžeme vsugerovať ťažkosti po očkovaní, aj keď by v tom prípadná vakcína bola nevinne. Javu sa však už okrem zverejnenej štúdie začal venovať aj Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL).
archívne video
Ústav potvrdil, že efekt stojí za viacerými vedľajšími účinkami
ŠÚKL potvrdzuje slová o posledných výsledkoch štúdie zahraničných vedcov o jave nocebo. "Takzvaný nocebo efekt je bežným sprievodným javom akejkoľvek liečby. Ukazuje sa, že má zásadný podiel aj na výskyt vedľajších účinkov hlásených po očkovaní proti Covidu-19," popisuje úrad, ktorý dohliada na slovenské liečivá.
Ťažkosti po očkovaní? Možno ste si ich vsugerovali sami: S vysvetlením nocebo efektu prichádza najnovšia štúdia!
Na rozdiel od placebo efektu zhoršuje symptómy
Ústav tiež upozorňuje na to, že fenomén nocebo efekt je od placebo efektu odlišný. "Na rozdiel od placebo efektu, nocebo efekt označuje zhoršenie symptómov po preparáte alebo intervencii, ktorá nemá žiadny vlastný účinok," popisuje ŠÚKL.
"Podobne ako jeho lepšie známe „dvojča“, aj nocebo efekt spôsobuje široká paleta fyziologických, psychologických a štatistických príčin. Medzi najdôležitejšie v tomto prípade patria očakávanie a (auto)sugescia," popisuje ŠÚKL s tým, že vedľajšie symptómy po očkovaní proti koronavírusu si môžu ľudia často privodiť aj sami, a to bez toho, aby za to mohla očkovacia látka.