EDINBURGH - Zdá sa, že nový variant koronavírusu omikron, nemusí byť tak závažný. Naznačujú to prvé štúdie. Vedci zároveň upozorňujú, že v každej krajine sa môže sila omikronu prejaviť inak.
Rozhovor s primárom oddelenia anestezilógie a intenzívnej medicíny Jakubom Hložníkom
archívne video
Dve od seba nezávislé štúdie naznačujú, že mutácia koronavírusu omikron predstavuje minimálne o dve tretiny menšie riziko hospitalizácie, ako delta variant. Štúdie zdieľala britská univerzita v Edinburghu a Národní inštitút pre výzkum prenosným chorôb v juhoafrickom Kapskom meste. "Aj keď je štúdia malá, prináša dobré správy.. Dvojtretinové zníženie počtu hospitalizácií u ľuďí s obidvoma dávkami naznačuje, že omikron bude pre nich miernejší," cituje oxfordského profesora Jamesa Naismitha český Blesk.
ROZHOVOR s primárom: Odhovárať od očkovania? Taký človek nemá čo robiť lekára! Bojím sa, čo omikron spôsobí
Univerzita v Edinburghu skúmala v období medzi prvým novembrom a devätnástym decembrom 23840 vzoriek mutácie omikron a 126 511 mutácie delty odobraných v Škótsku. Zo sledovaných Ľudí potrebovalo nemocničnú starostlivosť 15 ľudí s omikronom a 856 s deltou. Avšak aj keď je štúdia veľmi starostlivá, stále je skoro a ďalšie výzkumy sa môžu meniť.
Britskí vedci zároveň upozorňujú, že aj keď je omikron zatiaľ v širšom merítku menej nebezpečný, ľudia s dvoma dávkami očkovania sú menej chránení ako pri delte. Dôležitá je preto tretia dávka, ktorá by v prípade nákazy omikronom mala znižovať riziko ťažkého priebehu ochorenia až o 57%-
Ľudia s protilátkami majú výhodu
Britskí výzkum naznačuje aj to, že ľudia, ktorí už koronavírus prekonali, majú výhodu. "Podľa výsledkov štúdie čelia ľudia po predchádzajúcej infekcii o dve tretiny nižšiemu riziku hospitalizácie, čo ukazuje, že omikron by mohol byť miernejší, pokiaľ už máte nejakú imunitu," povedal Naismith.
Ľudia, ktorí sú covidom prešli v minulosti, majú zrejme až o 60% vyššiu pravdepodobnosť ľahkého priebehu ochorenia než tí, ktorí sa virusu zatiaľ úspešne vyhýbajú.