BRATISLAVA - Hnutie OĽANO a strana Za ľudí odsudzujú útoky na novinárov. OĽANO tvrdí, že vláda sa snaží systematicky zlepšovať podmienky práce pre novinárov a zvyšuje aj transparentnosť. Strana Za ľudí si myslí, že politici by mali robiť všetko pre to, aby sa v krajine zvyšoval priestor na vyvážené a objektívne politické a spoločenské spravodajstvo. Reagovali tak na nedávnu správu Európskej komisie (EK) o právnom štáte za rok 2021, ktorá upozornila aj na zaznamenané verbálne útoky na novinárov a médiá zo strany vládnych aj opozičných politikov.
OĽANO tvrdí, že jeho predstavitelia aj celá vláda dôrazne odsudzujú verbálne či iné spôsoby vyhrážania sa novinárom a systematicky zlepšujú novinárom podmienky na ich prácu. Hovorí o zmene oproti predchádzajúcej garnitúre. "Rovnako zvyšujeme transparentnosť a zapájame verejnosť do zmien v oblasti médií, príkladom sú verejné vypočutia do rady pre vysielanie, ale aj nedávna odborná diskusia týkajúca sa pripravovaných zmien v RTVS," poznamenalo hnutie.
Hnutie dodalo, že sa pripravuje aj mediálny zákon, ktorý má nastaviť vysoký štandard ochrany novinárov a ich zdrojov. Pripomenulo aj zámer predsedu mediálneho výboru Národnej rady SR Kristiána Čekovského (OĽANO) na vytvorenie Etickej komisie RTVS, pri ktorom hovoril o vyššej ochrane verejnoprávnych novinárov voči interným a externým tlakom. Tento návrh má podľa mediálneho tímu OĽANO Čekovský v pláne predložiť do parlamentu na jeseň.
Strana Za ľudí si váži nestranné a vyvážené spravodajstvá každého média
"Strana Za ľudí si vysoko váži nestranné a vyvážené spravodajstvá každého média. Nikdy nikto z našich predstaviteľov si nedovolil útočiť na médiá ani v prípade, že naše názory sa rozchádzajú s názorom niektorých médií," uviedla strana s tým, že politici musia ustáť aj takéto prípady.
Správa EK o právnom štáte za rok 2021 oceňuje snahy Slovenska pokročiť v boji proti korupcii a zaistení väčšej transparentnosti v oblasti médií. V oblasti médií EK skonštatovala, že Rada pre vysielanie a retransmisiu funguje autonómne a jej nezávislosť je zaručená, problém vidí v príležitostných politických nomináciách.
Opozícia hovorí o znižovaní dôvery
Niektoré opozičné strany sa zhodujú, že útoky na novinárov zo strany politikov prispievajú k znižovaniu dôvery v spoločnosti aj slobody slova. Hlas-SD kritizuje najmä útoky zo strany ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Mimoparlamentný Most-Híd upozornil, že trvalé spochybňovanie práce novinárov dáva priestor dezinformáciám. Vladimír Bilčík zo Spolu namieta, že práve mediálna oblasť je slabou stránkou nášho právneho štátu. Kritiku v tejto oblasti smeroval aj na ministerku kultúry Natáliu Milanovú (OĽANO). Opozícia tak reagovala na nedávnu správu Európskej komisie (EK) o právnom štáte za rok 2021, ktorá upozornila aj na zaznamenané verbálne útoky na novinárov a médiá zo strany vládnych aj opozičných politikov.
"Útoky na média zo strany súčasnej vlády, predovšetkým zo strany Igora Matoviča, sú systematické a znižujú kvalitu slobody slova na Slovensku. Vláda pred voľbami hovorila o transparentnosti, po roku a pol vládnutia vidieť, že na to rezignovala," tvrdí Hlas-SD. Slovensko sa podľa slov strany v roku 2021 prepadlo aj v rebríčku slobody médií. "Čo súčasná správa EK prekvapujúco nereflektuje," poznamenal Hlas-SD.
"Trvalé spochybňovanie práce novinárov dáva priestor rôznym hoaxom a dezinformáciám. Koaliční aj opoziční politici by si mali uvedomiť, že pandémia nie je volebná kampaň," podčiarkol Most-Híd. Hovorí, že chaotické riadenie štátu počas pandémie nového koronavírusu vnieslo do spoločnosti obrovskú dávku nedôvery. Predstavitelia koalície a opozície podľa strany túto nedôveru ešte prehlbujú útokmi na médiá a konkrétnych novinárov.
Podľa Bilčíka si EK všimla, že naši politici ani po vraždách Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nezmenili rétoriku. "Kritizuje vyvolávanie nenávisti v spoločnosti voči novinárom na Slovensku, a to zo strany členov vlády i zo strany opozície," uviedol s tým, že práve mediálna oblasť je slabou stránkou nášho právneho štátu. Podotkol, že zatiaľ čo v oblasti spravodlivosti sa mnohé zmeny urobili, v mediálnej sa od volieb nedosiahlo nič a nové zákony sa len odsúvajú. "Nielen kultúrna obec nič netuší o práci svojej ministerky. Netuší o nej ani mediálna obec," podotkol.