BRATISLAVA - Včera večer sa Slovensko dozvedelo šokujúcu správu o úmrtí známeho europoslanca, exministra školstva a podpredsedu SNS Jaroslava Pašku, ktorý svet opustil vo veku len 67 rokov. Svoje odkazy do neba už napísali viacerí politici. Medzi nimi je aj stranícky šéf či hlava štátu.
Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko po tejto správe len ťažko hľadal slová. "Prepáčte, som úplne mimo. V podvečer nás opustil náš 1. podpredseda Jaroslav Paška. Desať rokov sme stáli bok po boku. (..) Sľubujem Ti, že politické sny, ktoré sme spolu snívali, sa pokúsim naplniť. Tvoja SNS a Tvoj priateľ Andrej," napísal zosnulému Paškovi Danko.
MIMORIADNE Zomrel bývalý politik Jaroslav Paška (†67)
Úprimnú sústrasť rodine vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová.
Zármutok cíti aj Dankov nástupca v kresle šéfa NR SR Boris Kollár (Sme rodina), ktorý nemôže odchodu Pašku uveriť. "Jaro bol kolega, bojovník za národne a konzervatívne hodnoty. Vždy stál na strane národných záujmov. Česť jeho pamiatke," píše Kollár.
Národná rada SR si na znak úcty pripomenula jeho pamiatku vyvesením čiernej zástavy. Zároveň počas nadchádzajúcej parlamentnej schôdze bude prístupná kondolenčná kniha vo foyer hlavnej budovy NR SR.
Smútok pociťujú aj v bývalom koaličnom Smere-SD. Kondoluje tam bývalý minister financií Ladislav Kamenický. "S veľkým zaŕmutkom som prijal správu o úmrtí Jaroslava Pašku, ktorého som poznal ako kolegu - poslanca z NR SR a zároveň ako veľmi slušného a dobrého človeka," píše Kamenický.
Ku kondolovaniu sa pridala aj strana Smer-SD. "V našich spomienkach zostane Jaroslav Paška navždy ako čestný človek a politik, ktorý presadzoval národné záujmy Slovenska kultivovaným a slušným spôsobom. Česť jeho pamiatke," píše Smer.
V komentároch pod príspevkom o úmrtí Pašku na jeho vlastnej stránke dokonca prispel aj predseda Dobrej voľby a exminister zdravotníctva Tomáš Drucker.
Smútok zasiahlo aj bývalé Paškovo pôsobisko - ministerstvo školstva, ktoré rovnako vyjadrilo svoju úprimnú sústrasť. Paška bol ministrom školstva na prelome rokov 1993 a 1994.
Pridal sa aj aktuálny minister školstva Branislav Gröhling (SaS), ktorý vníma Pašku predovšetkým ako parlamentného kolegu počas štyroch rokov v minulom volebnom období. "Stal ministrom školstva vo veľmi turbulentom a komplikovanom období, kedy sa rozdelilo Česko-Slovensko, dramaticky sa striedali vlády a na hlavných postoch v štáte sa menili kľúčoví politickí predstavitelia. (..) Aj keď sme obaja stáli na hodnotovo opačných brehoch, v parlamente sme vždy spolu dokázali komunikovať slušne a vecne, čo si vážim. Vyjadrujem úprimnú sústrasť jeho rodine a blízkym," píše Gröhling.
Na Paškovo úmrtie reagoval aj bývalý podpredseda parlamentu Juraj Šeliga. "Prvýkrát som ho stretok ako občiansky aktivista v iniciatíve Pamätaj, ktorá sa snažila ochrániť ÚPN pred (nezmyselnou) novelou zákona z dielne Smeru a SNS. Diskutovali sme spolu hodiny, nesúhlasil s nami, ale bol mimoriadne slušný a pokojný, kým ostatní sa nám vyhýbali, prijal nás ochotne v parlamente. Vysvetľoval svoj postoj. Na rozdiel od iných vtedajších vládnych politikov nás neponižoval a ani sa nám nevysmieval. (..) Nech odpočíva v pokoji!" píše Šeliga.
Do diskusie prispel aj bývalý minister obrany z čias vlády Ivety Radičovej Ľubomír Galko, ktorý si na Pašku spomína ako na kolegu vtedajšej vládnej koalície, s ktorým sa mu podarilo viesť dialóg. "Pretože napriek tomu, že sme boli na iných brehoch, vždy si zachoval úroveň," podotkol Galko.
Kondolujú aj nezaradení poslanci z Hlasu-SD.