BRATISLAVA - Po svete sa šíri delta variant koronavírusu a v mnohých krajinách spôsobuje nárast počtu nakazených. Toto číslo ovplyvňuje aj to, aká je zaočkovanosť v krajine. Ministerstvo zdravotníctva SR urobilo na sociálnej sieti porovnanie medzi dvoma štátmi: Veľkou Britániou a Ruskom.
Medzi krajinami s vysokou mierou zaočkovanosti, ako je Veľká Británia, a krajinami s nízkou zaočkovanosťou, ako je Rusko, je výrazný rozdiel v tom, ako sa šíri delta variant koronavírusu.
Ako píše ministerstvo zdravotníctva, Veľká Británia má zaočkovanosť 67 percent. Je tam prudký rast nových prípadov medzi nezaočkovanými, v menšej miere medzi zaočkovanými (najmä medzi tými, ktorí mali 1.dávku) a mierny nárast hospitalizácii a úmrtí.
Naproti tomu má Rusko zaočkovanosť 17 percent, čo je spojené s prudkých nárast počtu nových prípadov a takisto výrazný nárast hospitalizácií a úmrtí.
"V krajinách ako Veľká Británia preto zatiaľ nesprísňujú opatrenia. Britský minister zdravotníctva hovorí o tom, že sa musia naučiť žiť s Covidom. Sú presvedčení, že britský zdravotný systém tento nápor zvládne, pretože Covid posiela do nemocníc najmä nezaočkovaných, tých je však menšina a sú najmä v menej rizikových, mladších vekových skupinách," píše ministerstvo.
Situácia v Rusku
"Naopak, v Rusku musia sprísňovať opatrenia, ale ani to zatiaľ nestačí, pretože veľmi infekčný delta variant sa rýchlo šíri a zapĺňa nemocnice predovšetkým nezaočkovanými ľuďmi," píše rezort zdravotníctva na svojej facebookovej stránke.
Diskusie o tom, že s Covidom sa treba naučiť žiť podobne ako s chrípkou, si môžu dovoliť krajiny s vysokou mierou zaočkovanosti, ako je napríklad Veľká Británia, Izrael alebo Singapur.
Naopak, krajiny ako Rusko alebo Indonézia to majú ťažké. Rastie im tam počet hospitalizácií a úmrtí. Preto musia zvážiť ďalšie sprísnenie opatrení.
Ako ministerstvo ďalej píše, jeho cieľom je, aby bolo Slovensko dobre zaočkovanou krajinou a vyhli sme sa tak v budúcnosti ďalším nepopulárnym lockdownom a aby u nás bol čo najnižší počet úmrtí.