BRATISLAVA – Je vysoko pravdepodobné, že Samuel Vlčan (nominant OĽANO) bude riadiť ministerstvo pôdohospodárstva diametrálne odlišným spôsobom ako jeho predchodca Ján Mičovský (OĽANO). V diskusii na TASR TV to uviedol publicista Juraj Hrabko.
„Vychádzam z toho, že na poste štátneho tajomníka v čase, keď ministerstvo viedol Mičovský, vydržal Vlčan iba tri mesiace. To podľa mňa znamená, že tam muselo prísť k vzájomným rozporom týkajúcich sa riadenia rezortu,“ konštatoval Hrabko.
Výmena osoby ministra pôdohospodárstva bola podľa publicistu potrebná už dlhší čas. „Mičovský podľa mňa to ministerstvo nezvládol. Môžete byť dobrý človek, ale ministerstvo je moloch, potrebujete mať dobrých spolupracovníkov a na tých Mičovský nemal šťastnú ruku,“ pripomenul Hrabko.
Minister podľa neho hovoril o demisii už v súvislosti s plánom obnovy. "Chcel presadiť pre pôdohospodárov nejaké peniaze a presadil tam napokon nulu,“ dodal publicista.
Prezidentka Zuzana Čaputová sa podľa neho rozhodla správne, keď neakceptovala žiadosť Mičovského o stiahnutie demisie. „Prezidentka vrátila slovu demisia jej pôvodný význam, ktorým je vzdanie sa funkcie. Odmietla hrať hru, akú v minulosti zohral Miroslav Lajčák s Andrejom Kiskom, keď prezident dovolil, aby minister stiahol demisiu,“ poznamenal Hrabko.
Ak v tomto ostane prezidentka konzistentná, je to podľa neho zároveň odkaz všetkým ďalším ministrom, ktorí by chceli demisiu využiť na vysielanie politických signálov, a potom ju stiahnuť.
Na margo vyhlásenia dvoch poslancov hnutia Sme rodina, Petra a Adriany Pčolinských, ktorí chcú na mimoriadnej schôdzi parlamentu hlasovať za odvolanie Romana Mikulca (OĽANO) z postu ministra vnútra, Hrabko povedal, že hlasovanie koaličných poslancov s opozíciou v takejto veci nikdy nerobí dobrú krv.
„Môžu byť nespokojní a môžu kritizovať aj svojho ministra vnútra. Môžu predkladať návrhy zákonov, o ktorých si myslia, že uľahčia situáciu nie iba bratovi a manželovi, ale všetkým občanom v tejto situácii. Ale hlasovanie za odvolanie ministra vlastnej vlády je už za čiarou,“ povedal Hrabko.
Dodáva, že premiér Eduard Heger (OĽANO) nemá páky, ktorými by mohol poslancov prinútiť, aby názor zmenili. Mohol by ich však podľa Hrabka presvedčiť, aby sa na hlasovaní nezúčastnili.
V súvislosti s kongresom SaS Hrabko neočakáva významnejšiu zmenu zamerania politiky SaS. „SaS vyhovuje momentálna politická situácia, v ktorej sa nachádzajú,“ poznamenal. Existenčné problémy strany Za ľudí totiž výrazne zvýšili význam, ktorý vo vládnej koalícii SaS má. „Takže by si ostatní koaliční partneri mali SaS viac vážiť,“ upozornil Hrabko.