BRATISLAVA - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok verí, že do konca júna bude pripravený tzv. COVID certifikát, ktorý umožní občanom členských štátov EÚ cestovať po eurobloku. Povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii šéfov diplomacie krajín C5 a Ukrajiny v Bratislave.
"Verím, že tento COVID certifikát bude funkčný na začiatku letného obdobia, v každom prípade do konca júna," povedal Korčok. Šéf slovenskej diplomacie však vzápätí dodal, že SR má ešte pred zavedením celoeurópskeho certifikátu záujem o bilaterálne dohody s inými európskymi krajinami o vzájomnom uznávaní vnútroštátnych očkovacích preukazov. Záujem o takéto dohody vyjadrili aj ministri zahraničných vecí ostatných krajín C5 - Maďarska, Česka, Slovinska a Rakúska.
"Budem informovať ministra zdravotníctva SR o tom, ako sa otvárajú iné krajiny a o tom, aby sme aj my na SR uvažovali, či máme vytvorené predpoklady, aby sme umožnili našim (zaočkovaním) občanom bezpečne cestovať do tých krajín, ktoré majú záujem o ešte skoršie cestovanie ako (umožní) európsky COVID certifikát," priblížil Korčok.
Ministri sa na rokovaniach, ktorých sa zúčastnil aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, rozprávali aj o napätých ukrajinsko-ruských vzťahoch. Korčok v tejto súvislosti opäť podčiarkol, že SR naďalej podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach.
"Poďakoval som všetkým krajinám C5 za ich silnú podporu ukrajinskej suverenity. V ostatných týždňoch sme mali šancu pocítiť túto podporu. Podporu, ktorá neostala len pri slovách, ale aj v pripravenosti poskytnúť nám praktickú pomoc," povedal Kuleba. Šéf ukrajinskej diplomacie podľa vlastných slov ministrov informoval, že napriek stiahnutiu istého počtu ruských vojsk z ukrajinských hraníc tam do dnešného dňa pretrváva "veľká časť" ruských vojakov a armádnej techniky. Kuleba ministrov informoval aj o avizovanej Krymskej platforme, ktorá sa uskutoční v auguste tohto roka v Kyjeve.
Český minister zahraničných Jakub Kulhánek označil situáciu na ukrajinsko-ruských hraniciach za najväčšiu bezpečnostnú hrozbu EÚ. Vyzval Rusko, aby sa vrátilo k rokovaciemu stolu. Na záver pozval krajiny C5, aby sa ďalší samit tejto neformálnej skupiny uskutočnil v Prahe. Za dialóg s Ruskom sa vyslovil aj rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg, poznamenal však, že na takýto rozhovor treba dvoch a vyjadril ľútosť nad tým, že rokovania pre Moskvu "zjavne nie sú prioritou."
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa taktiež vyslovil za bilaterálne dohody medzi krajinami o vzájomnom cestovaní. Poznamenal, že Maďarsko ich už uzavrelo sedem, pričom jednu z nich so Slovinskom. Ďalej zdôraznil, že podľa neho maďarsko-slovenské vzťahy "nikdy neboli na lepšej úrovni" ako teraz.
Organizáciu samitu C5 ocenil aj slovinský minister zahraničných vecí Anže Logar a uviedol, že Ľubľana je taktiež otvorená bilaterálnym dohodám o vzájomnom uznávaní očkovacích certifikátov. Pripomenul, že Slovinsko v júli preberie polročné predsedníctvo v Rade EÚ a že v tejto súvislosti ministrov informoval o jeho prioritách.