BRATISLAVA - So stále zlepšujúcou sa situáciou sa na Slovensku postupne uvoľňujú opatrenia. Od budúceho týždňa už bude väčšina Slovenska v červenej fáze. Od pondelka sú otvorené terasy reštaurácií. Úrad verejného zdravotníctva zverejnil tzv. epiketu - ako sa správať pri pobyte na terase.
Ešte stále totiž musíme byť opatrní a dodržiavať hyigenické opatrenia, odstupy a nosiť rúška. V tzv. epikete ÚVZ SR popísalo, ako si bezpečne vychutnať obľúbený nápoj či jedlo na terase. "Ich dodržiavaním chránite seba aj ostatných, minimalizujete riziko šírenia nákazy v čase uvoľňovania opatrení. Ďakujeme, že rešpektujete nastavené pravidlá a pomáhate zlepšovať epidemiologickú situáciu na Slovensku," uviedla hovorkyňa úradu Dáša Račková.
Veľké otváranie je tu: VIDEO Terasy v Bratislave praskali vo švíkoch! Splniť musíte niekoľko podmienok
Príchod na letnú terasu
- Na terasu vstúpte s nasadeným rúškom/respirátorom, vydezinfikujte si ruky a takto sa usádzajte k stolu.
- Ak ide o prevádzku s obsluhou a personál neurčí inak, nechajte sa obslúžiť a nechoďte osobne k výčapu či pokladnici.
- Miesto na sedenie si vyberajte tak, aby ste boli od iných hostí vzdialení aspoň dva metre.
ÚVZ SR vo vyhláške neupravoval počet ani zloženie osôb za stolom na terasách. Prevádzkovateľom sa minulý rok ťažko preverovalo, či za stolom na terasách skutočne sedia osoby zo spoločnej domácnosti a vznikali tak konfliktné situácie.V súčasnej situácii však odporúčame,aby ste preferovali spoločnosť ľudí, s ktorými žijete v jednej domácnosti alebo s nimi zvyknete tráviť čas v rámci kolektívu. Pri organizácii jednotlivých posedení zohľadnite, že vírus môže mať inkubačný čas až 14 dní. Snažte sa dodržať medzi stretnutiami s rozličnými skupinami ľudí dostatočne dlhý časový odstup, aby ste nechtiac nezaniesli vírus do viacerých,inak nesúvisiacich kolektívov.
Pobyt na letnej terase
Počas návštevy
- Dbajte na povinné dvojmetrové rozostupy medzi stolmi. Pamätajte, že konzumácia jedál a nápojov je možná iba posediačky.
- Rúško či respirátor si zložte na čas, ktorý je nevyhnutný na jedenie či pitie. Inak ho majte na tvári nasadené. Ľudia konverzujú, sú od seba v malej vzdialenosti a s tým je spojené riziko.
- Ak si skladáte rúško/respirátor, manipulujte s ním prostredníctvom gumičiek; rúško alebo respirátor nepokladajte priamo na stôl, dajte si ho do vopred určeného priedušného obalu, papierového vrecka a podobne.
- Buďte ohľaduplní, ak ste v spoločnosti iných ľudí, nefajčite.
- Príbor nesmie byť voľne dostupný pre zákazníkov na stoloch, k pokrmu ho musí priniesť personál zabalený do papierovej vreckovky.
- Samoobslužný výdaj na štýl švédskych stolov (šalátové bary, spoločné košíky s pečivom, samočapovanie nápojov a pod.) nie je povolený. Jedlá a nápoje musí podávať obsluhujúci personál, reguluje sa tým kontakt zákazníkov.
- Nie je vhodné, ak občerstvenie konzumujú viacerí ľudia z jedného taniera, misky alebo pohára.
- V prevádzkach je, samozrejme, možné použiť toaletu. Ide o relatívne malý interiérový priestor s frekventovaným pohybom cudzích osôb, preto sa chráňte respirátorom aj „za zavretými dvermi“.
- Toaleta musí byť vybavená tekutým mydlom a papierovými vreckovkami a hygienické zariadenia musia byť dezinfikované každú hodinu,vždy využite príležitosť poriadne si umyť ruky teplou vodou a mydlom.
- Rešpektujte osobnú zónu iných ľudí v zúžených či stiesnených priestoroch, ako sú chodby či toalety.
Po odchode zákazníka
- Po každom zákazníkovi je potrebné vykonávať dezinfekciu stolov a dotykových plôch, vrátane jedálneho lístka či úchopových častí stoličiek a kresiel.
Preukážte sa testom alebo iným dokladom o výnimke
Riaďte sa vždy aktuálne platným uznesením vlády a vyhláškou ÚVZ SR. Ak sa výsledok negatívneho testu či iný doklad o výnimke (očkovanie, prekonanie ochorenia a iné.) pri vstupe vyžaduje, preukážte sa ním. Prosíme zákazníkov, aby boli k prevádzkovateľom a obsluhujúcemu personálu ústretoví a po vyzvaní sa bezodkladne preukázali príslušným dokladom. Prevádzkovateľ má podľa vyhlášky oprávnenie takýto doklad vyžadovať a aj doň nahliadnuť.
Prosíme verejnosť, aby nastavené opatrenia pre prevádzky dôsledne dodržiavala a aby na dodržiavanie v ich priestoroch dohliadali aj prevádzkovatelia. Znižujeme tým riziko prenosu nákazy. Zmierňovanie opatrení nie je signálom, že vírus zmizol. Stále tu medzi nami je.