BRATISLAVA - K návrhu novej súdnej mapy bolo vznesených 460 pripomienok, z toho 190 zásadných a osem hromadných. Návrh pripomienkovali aj tri ministerstvá. Vyplýva to z informácií zverejnených na portáli Slov-lex. Lehota na pripomienkovanie zákona o sídlach a obvodoch súdov uplynula 28. februára.
Nesúhlas s novou súdnou mapou vyslovilo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. "Zrušenie Krajského súdu v Bratislave nijako neprispeje ani k špecializácii sudcov, nakoľko na tomto súde špecializácia sudcov existuje aj v súčasnosti," zdôraznil envirorezort. Za nelogické považuje aj to, aby v Bratislave nesídlil správny súd. Kritizuje aj spájanie Okresného súdu Bratislava I do navrhovaného mestského súdu. Dosiahnutie cieľov reformy by sa malo urobiť "skôr zrušením a spojením niektorých malých okresných súdov tak, aby bolo možné aj tu sudcov špecializovať na jednotlivé druhy agendy".
Ministerstvo financií (MF) SR žiada, aby návrh zohľadňoval počty zamestnaneckých miest v schválenom rozpočte verejnej správy na roky 2021 až 2023. Riziká vidí aj v súvislosti s financovaním reformy. "Upozorňujeme, že v prípade, ak by niektoré z uvedených výdavkov neboli financované zo zdrojov EÚ, bude potrebné ich zabezpečiť v rámci limitov výdavkov kapitoly Ministerstva spravodlivosti SR na príslušný rozpočtový rok," spresnilo ministerstvo. Zároveň žiada upraviť doložku vplyvov, keďže "predložený materiál má negatívny, rozpočtovo nekrytý vplyv na rozpočet verejnej správy z dôvodu navrhovaného zriadenia troch nových správnych súdov od 1. apríla 2022."
Rezort vnútra požaduje vzhľadom na potrebu zabezpečenia úloh Policajného zboru viaceré zmeny v navrhovaných obvodoch súdov. Konkrétne zachovanie okresných súdov v Brezne, Revúcej, Topoľčanoch a Veľkom Krtíši. Upozorňuje, že reforma takmer vôbec nerieši otázku pôsobnosti prokuratúry na území SR.
Ministerstvo spravodlivosti SR avizovalo, že hlavnými cieľmi navrhovanej reformy súdnej mapy sú špecializácia sudcov na hlavné agendy a zlepšenie kvality rozhodnutí súdov. Spolu so špecializáciou sudcov by sa mala transformovať súčasná sieť 54 okresných súdov na 30 obvodov prvostupňových súdov. V rámci Bratislavy a Košíc majú na prvom stupni pôsobiť mestské súdy združujúce jednotlivé mestské obvody. Doterajší počet ôsmich krajských odvolacích súdov by mal byť nahradený tromi obvodmi odvolacích súdov v Trnave, Banskej Bystrici a Prešove.
Účinnosť súdnej mapy by sa mala odložiť aspoň o rok
Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) podporuje pripomienky, aby sa účinnosť navrhovanej reformy súdnej mapy odložila aspoň o rok. Informovali o tom hovorcovia ZOJ Katarína Javorčíková a Dušan Čimo. Rezort spravodlivosti navrhuje účinnosť zákona od 1. augusta 2021.
V súvislosti s úspešnou implementáciou novej súdnej mapy požaduje ZOJ podrobný manuál prechodu na novú súdnu sústavu. „Na udržanie odborne skúsených sudcov a kvalitných pracovníkov súdnej administratívy v systéme je dôležitá aj finančná kompenzácia ich nákladov spojených s nevyhnutnosťou cestovania a ubytovania do nových sídiel súdov po primeranú dobu od účinnosti novej úpravy,“ spresnili.
V rámci reformy podporuje iniciatíva zriadenie mestských súdov v Bratislave a Košiciach, oddelenie správneho súdnictva od sústavy všeobecných súdov, tiež vytvorenie troch odvolacích súdov pre západ, stred a východ Slovenska. Zároveň podporuje „redukciu okresných súdov o tie, na ktorých nie sú vytvorené podmienky na dostatočnú špecializáciu sudcov v hlavných súdnych agendách“.
K návrhu novej súdnej mapy bolo vznesených 460 pripomienok, z toho 190 zásadných. Lehota na pripomienkovanie zákona o sídlach a obvodoch súdov uplynula 28. februára. „ZOJ konštatuje, že takmer všetky relevantné subjekty si uvedomujú potrebu zmeniť súčasnú sústavu a rozmiestnenie súdov, rozdielne sú názory na rozsah a podobu zmien,“ doplnili.