BRATISLAVA - Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR navrhuje zmenu funkčného obdobia riaditeľov škôl. Po novom by malo byť možné vymenovať riaditeľa školy najviac na tri po sebe nasledujúce funkčné obdobia. Vyplýva to z novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon), ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložil rezort školstva.
Po novom by tak riaditeľ školy mal pôsobiť vo funkcii maximálne 15 rokov. Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS) však uviedol, že zriaďovateľ môže riaditeľovi umožniť uchádzať sa o funkciu aj na ďalšie obdobie. Riaditeľa školy vymenúva a odoláva zriaďovateľ školy na päťročné funkčné obdobie.
Novela školského zákona bude prvýkrát definovať aj pojem inkluzívne vzdelávanie. Riaditeľka odboru inkluzívneho vzdelávania na rezorte školstva Svetlana Sithová poznamenala, že je dôležité si uvedomiť rozdiel medzi inklúziou a integráciou. "Inkluzívne vzdelávanie sa pozerá na každého žiaka," povedala s tým, že je potrebné rešpektovať individuality všetkých žiakov. Ako dodala, inklúzia nie je len pojem a postupne sa na neho bude nabaľovať viacero opatrení, ktoré v školstve začnú postupne platiť.
Rezort školstva zároveň v novele chce, aby sa zmenila maturitná skúška. Po novom by malo byť možné maturovať aj v skorších ročníkoch, keď žiak preberie určené učivo a ukončí rámcový učebný plán. Rovnako chce rezort školstva umožniť maturantom robiť skúšku z viacerých dobrovoľných predmetov. Aktuálne sa to dá len z dvoch.
Zmeniť sa má aj prijímacie konanie. Stredná škola bude zverejňovať kritériá jeden a pol roka vopred, čím si budú môcť ôsmaci lepšie premyslieť svoj výber strednej školy. Žiak bude v prihláške zadávať poradie škôl a na základe tohto poradia by mal nastúpiť na prvú školu z toho poradia, na ktorú ho prijmú. "Riaditeľ strednej školy zverejní zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania do troch pracovných dní odo dňa skončenia prijímacieho konania," uvádza sa v návrhu zákona.
Od septembra má platiť povinné predprimárne vzdelávanie detí. Jeho absolvovanie bude podľa novely umožnené aj v nesieťových materských školách, pôjde o prechodné ustanovenie platné od 1. septembra 2021 do 31. augusta 2024. Minister školstva pripustil, že sa nedá rátať s tým, že by 100 percent detí dokázali umiestniť do sieťových materských škôl, aj preto sa bude môcť vykonávať povinné predprimárne vzdelávanie i v nesieťových materských školách.
Ďalšou zmenou je tiež využívanie zdrojov v školstve. Generálna riaditeľka legislatívno-právnej sekcie ministerstva školstva Žaneta Surmajová poznamenala, že školy budú môcť tvoriť "klastre", v rámci ktorých môžu vyžívať personál, napríklad ekonómku, učiteľa IT či inkluzívny tím. Ako tvrdí minister, "pôjde o zlúčenie subjektov pod jednu strechu", napríklad materských a základných škôl, čiže dve menšie školy sa môžu deliť o takúto personálnu podporu.
SKU chce, aby riaditeľa bolo možné vymenovať najviac na dve funkčné obdobia
Slovenská komora učiteľov (SKU) nesúhlasí s tým, aby bolo možné riaditeľa vymenovať najviac na tri po sebe nasledujúce funkčné obdobia. Poukazuje na to, že v návrhu zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) sa uvádza, že zriaďovateľ môže umožniť uchádzať sa o funkciu riaditeľa aj na ďalšie funkčné obdobie. Viktor Križo zo SKU uviedol, že v návrhu zákona je výnimka nastavená tak, že bude "nekonečná".
Križo tvrdí, že SKU chce, aby riaditeľa bolo možné vymenovať najviac na dve funkčné obdobia. "A tretie so štvorpätinovou väčšinou hlasov členov rady školy, nie zriaďovateľa," uvádza SKU na svojom webe v súvislosti s pripomienkami k zákonu. Križo tvrdí, že po tomto období sa ukazuje, že riaditeľ upadá, pretože ide o náročnú funkciu.
Toto opatrenie v praxi podľa komory neprinesie žiadne zásadné zmeny v systéme menovania riaditeľov. Ako tvrdia, ide iba o preformulovaný doterajší právny stav a ešte viac posilnené právo zriaďovateľa a oslabenie kompetencií rady školy.
Novela školského zákona bude definovať aj pojem inkluzívne vzdelávanie. SKU na svojom webe uvádza, že definovanie pojmu inkluzívne vzdelávanie v návrhu zákona nie je štylisticky a obsahovo jasné. Preto ho navrhujú upraviť po diskusii s odborníkmi v Inklukoalícii, Štátneho pedagogického ústavu a Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.
Rezort školstva zároveň v novele chce, aby sa zmenila maturitná skúška. Po novom by malo byť možné maturovať aj v skorších ročníkoch, keď žiak preberie určené učivo a ukončí rámcový učebný plán. Rovnako chce rezort školstva umožniť maturantom robiť skúšku z viacerých dobrovoľných predmetov. Aktuálne sa to dá len z dvoch. "Komora očakávala rozsiahlejšie zmeny pri konaní maturitnej skúšky, najmä posilnenie jej externej časti z ďalších predmetov a jej prepojenie na prijímacie konanie na vysoké školy v SR," uvádza SKU na svojom webe.
Zmeniť sa má aj prijímacie konanie na stredné školy. SKU poukázala, že stále ostávajú prijímacie pohovory ako subjektívne kritérium prijímania žiakov. Ako dodala komora, odporúča posilniť vplyv testovania 9 na prijímacie konanie.