BRATISLAVA - Kašeľ, teplota, únava či bolesť svalov. Príznaky, ktoré by ste ešte v roku 2019 pripisovali chrípke. No v roku 2020, kedy svet sužuje pandémia, si nie ste istí, či ste neprekonali obávaný koronavírus. Ako sa môžete dopracovať k odpovedi, ak ste neabsolvovali PCR test? Odhaliť ju môže vaša krv.
Prečítajte si aj: Východisko z pandémie? Krčméry v tom má jasno: Toto pomôže pribrzdiť šírenie KORONAVÍRUSU
V prípade, že ste prekonali koronavírus, váš organizmus si už pravdepodobne vybudoval istú mieru imunity tvorbou protilátok. Pretrvávajú v krvi. Vaše telo teda vie, že s infekciou sa už stretlo. Na istý čas by ste mali byť chránení a nemalo by vám hroziť, že sa nakazíte. Rovnako by ste nemali nakaziť svoje okolie.
Poinfekčná imunita je však stále predmetom skúmania. Nie každý, kto mal Covid-19 a potrápili ho príznaky ochorenia, musí mať zákonite aj protilátky. Platí to aj opačne, protilátky mať môžete, aj keď ste ani nebadali, že ste nákazu prekonali. Je teda dobré vedieť, na čom ste.
Krv prináša odpovede
Odpovede prináša vyšetrenie hladín protilátok. Slovenské laboratóriá Alpha medical, kde sme sa dali otestovať my, vykonávajú laboratórnu analytickú metódu Elisa. Potrebný je odber krvi, nie však z prsta, ale zo žily, aby bol výsledok čo najpresnejší. Dozviete sa ho do 48 hodín.
Ideálne však je, ak sa dáte otestovať aspoň 12 dní od objavenia príznakov. Ak ste žiadne nemali, môžete si aspoň overiť, či nepatríte medzi tých, ktorí boli asymptomatickí. Aj napriek tomu váš organizmus mohol spustiť imunitnú reakciu a začať bojovať proti koronavírusu. A vy ste to ani netušili.
Zaujímavosťou je, že prítomné protilátky zohrávajú úlohu aj v otázke očkovania. Pre osoby, ktoré koronavírus prekonali za obdobie posledných troch mesiacov, sa totiž neodporúča.
Pilotná akcia s rýchlotestami
Intervenčný tím Ministerstva zdravotníctva SR, predstavitelia samosprávy a pracovníci príspevkovej organizácie rezortu zdravotníctva Zdravé regióny zorganizovali ešte 26. až 28. novembra 2020 v obciach s marginalizovanými rómskymi komunitami pilotnú akciu zameranú prioritne práve na prítomnosť protilátok proti novému koronavírusu v krvi. V tomto prípade však využívali protilátkové rýchlotesty. Vzorku teda neodoberali zo žily.
Odborníci sa pohybovali v troch obciach Prešovského kraja, a to v okresoch Bardejov, Sabinov a Poprad. Dobrovoľné testovanie bolo zamerané na populáciu vo veku viac ako šesť rokov.
"Všetci testovaní, u ktorých sa zistila prítomnosť protilátok triedy IgG, dostali certifikát o výsledku, ktorý infektológ potvrdil priamo na mieste," informoval rezort zdravotníctva v tlačovej správe.
Tím expertov našej príspevkovej organizácie Zdravé regióny spoločne s Intervenčným tímom Ministerstva...
Uverejnil používateľ Zdravé regióny Streda 2. decembra 2020
Účasť sa v tomto prípade pohybovala v rozmedzí približne štvrtina až dve tretiny z miestnej populácie nad šesť rokov. A čo potvrdili výsledky testovania? Podľa ministerstva sa ukázalo, že infraštruktúra, ekonomické a sociálne podmienky v marginalizovaných rómskych komunitách môžu zvyšovať riziko rozšírenia pandémie v tomto prostredí, ak by doň epidémia prenikla. Informácie zo začiatku decembra ale hovorili o tom, že približne polovica marginalizovaných rómskych komunít, predovšetkým v južných okresoch Slovenska, bola v tom čase bez náznakov šírenia vírusu.
Ministerstvo vyzdvihlo, že sa potvrdil predpoklad o počte osôb s protilátkami v spomínaných komunitách, o ktorých predchádzajúce dáta naznačovali, že majú vysoký výskyt nákazy (antigénová pozitivita na úrovni viac ako 10% pri prvých skríningových testovaniach s vysokou účasťou testovaných osôb).
"V troch testovaných obciach predstavovalo percento osôb s protilátkami IgG 52,6%, 56,5% a 24,5%. Testovanie odhalilo, že až tretina ľudí nevedela, že prekonala COVID-19, čo potvrdzuje vysokú mieru bezpríznakového priebehu ochorenia," dodal rezort zdravotníctva.
Na zamorenie Oravy upozornili
Projekt na zisťovanie protilátok realizovala aj spomínaná spoločnosť Alpha medical v spolupráci s komerčnou poisťovňou. Poistenci sa mohli zapojiť dobrovoľne, v rámci preventívnej prehliadky u svojho lekára mali v istom období test na protilátky bezplatne, ako bonus. Od 1. júna do 31. októbra 2020 využilo možnosť otestovať sa 17 142 poistencov.
"V rámci demografických ukazovateľov po krajoch sme si všimli, že napríklad v septembri bola prevalencia veľmi vysoká v severných okresoch Slovenska. To znamená, že čím viac tu bolo prítomných protilátok, tým viac zrejme aj vírusu v populácii. My sme na to aj upozornili. O dva mesiace neskôr tieto regióny na severe "vybuchli"," objasnila marketingová riaditeľka firmy Alpha medical Lívia Franková v súvislosti so "zamorenou Oravou".