BRATISLAVA - Nemecko a Francúzsko udelili vo štvrtok slovenskej verejnej ochrankyni práv Márii Patakyovej spoločné ocenenie za angažovanosť v oblasti ľudských práv a právneho štátu.
"Nemecko a Francúzsko si tým uctili vytrvalé nasadenie Patakyovej za ochranu občianskych práv, právneho štátu a za univerzálnu platnosť ľudských práv na Slovensku," informovala Michaela Vita z tlačového oddelenia Veľvyslanectva Spolkovej republiky Nemecko v Bratislave.
Pripomenula, že ocenenie reflektuje aj fakt, že v ostatnom období sa Patakyová zasadzovala proti diskriminácii Rómov, za neobmedzené právo legálnych interrupcií a za humánne štátne karanténne opatrenia. "Takisto sa aktívne angažuje v otázkach rešpektovania rovnoprávnosti mužov a žien a boja proti diskriminácii na základe sexuálnej orientácie alebo rodovej identity. Svojou činnosťou prispieva k úsiliu slovenských orgánov upevniť právny štát a inštitút práva," dodala zástupkyňa nemeckej ambasády.
Od roku 2016 udeľujú francúzske a nemecké ministerstvo zahraničných vecí spoločne každý rok na Medzinárodný deň ľudských práv nemecko-francúzske ocenenie za angažovanosť v oblasti ľudských práv a právneho štátu 15 obhajcom a obhajkyniam ľudských práv na celom svete.
Veľvyslanectvo USA ocenilo tri slovenské osobnosti
Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv ocenilo veľvyslanectvo USA na Slovensku Evu Mosnákovú, Moniku Tódovú a Jaroslava Maceka za ich výnimočný prínos k presadzovaniu ľudských práv a transparentnosti. Ide v poradí už o deviaty ročník udeľovania Ceny za ochranu ľudských práv.
"Podpora univerzálnych zdieľaných hodnôt, ako sú ľudské práva a právny štát, je jednou z hlavných priorít americkej vlády vo svete. V tomto úsilí zostávame so Slovenskom naďalej silnými partnermi. Žiadna krajina, vrátane mojej, nemá dokonalé výsledky v oblasti dodržiavania ľudských práv, ale robíme všetko pre to, aby sme si navzájom pomáhali," uviedla veľvyslankyňa Bridget Brink.
Preživšia holokaustu, dnes 90-ročná Eva Mosnáková, bola ocenená cenou "Ochranca ľudských práv" za zdieľanie svojho životného príbehu a pomoc svojím spoluobčanom pri budovaní tolerantnejšej a inkluzívnejšej budúcnosti.
Dlhoročná investigatívna novinárka Monika Tódová dostala cenu "Woman of Courage - Žena s odvahou" za jej neúnavnú snahu odhaľovať korupciu na najvyšších miestach a obhajobu slobody tlače.
Predseda Okresného súdu v Žiline Jaroslav Macek obdržal výročnú "Cenu Jána Kuciaka za transparentnosť" za presadzovanie transparentnosti pri obchodovaní so štátom a za pomoc verejnosti pri vynucovaní zodpovednosti predstaviteľov štátu. Okresný súd v Žiline dohliada na unikátny slovenský nástroj na zabezpečenie transparentnosti - register partnerov verejného sektora.