BRATISLAVA - V prípade podozrenia na COVID-19 alebo pri úzkom kontakte s pozitívnou osobou na toto ochorenie je potrebné zostať v domácej izolácii a sledovať svoj zdravotný stav, aby sa prípadné ochorenie nešírilo ďalej. Pripomína to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.
Ako uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, následne treba kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, teda všeobecného lekára a v prípade detí - všeobecného lekára pre deti a dorast, a to telefonicky, mailom či SMS správou. Následne je potrebné prihlásiť sa na testovanie prostredníctvom elektronického formuláru na webovej stránke www.korona.gov.sk, kde je potrebné vyplniť všetky polia v červenom rámčeku.
Po registrácii je potrebné počkať na SMS správu s COVID PASSom. V nich sú uvedené pokyny, kde a kedy je potrebné sa dostaviť na testovanie. MZ SR pripomenulo, že sa tak deje najskôr na piaty deň od kontaktu s pozitívnou osobou. Prízvukuje, že na odberové miesto je potrebné dostaviť sa individuálnou dopravou. Samozrejmosťou je používať ochranné rúško a to po celý čas. Musí ho mať nasadené nielen testovaná osoba, ale aj šofér, ktorý ju vezie.
Každý testovaný dostane najneskôr do 96 hodín SMS správu s výsledkom testu. O výsledku testu je potrebné informovať svojho lekára. Domácu izoláciu nariaďuje regionálny úrad verejného zdravotníctva v prípade, ak má osoba potvrdené ochorenie COVID-19, či prípadne, že bola testovaná na COVID-19 a čaká na výsledok. Ďalej to tiež platí, ak má osoba mierne príznaky ochorenia, teda kašeľ, horúčku, bolesť v krku, stratu čuchu či chuti.
Nariaďuje sa aj v prípade choroby, keď sa nevie s určitosťou, či ide o ochorenie COVID-19, či vtedy, keď bola v úzkom kontakte s pozitívne testovanou osobou alebo pricestovala z rizikovej krajiny. Rezort zdravotníctva doplnil, že počas izolácie je potrebné sledovať svoj zdravotný stav. V prípade miernych príznakov treba kontaktovať ošetrujúceho lekára, v prípade vážnych problémov volať záchrannú zdravotnú službu a upozorniť ju, že ide o osobu v karanténe alebo osobu pozitívnu na nový koronavírus.
O ukončení izolácie rozhoduje RÚVZ
O ukončení izolácie v súvislosti s ochorením COVID-19 rozhoduje príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Trvať môže aj viac ako 20 dní. Informovala o tom v piatok hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová s tým, že v prípade závažného priebehu choroby sa môže izolácia predĺžiť. "U pacienta s miernym priebehom izolácia končí najskôr po desiatich dňoch od prvých symptómov, najskôr tri dni po vymiznutí príznakov. U pacienta so závažným priebehom minimálne po 20 dňoch od prvých prejavov, minimálne tri dni po vymiznutí príznakov," priblížil rezort zdravotníctva.
MZ SR zdôraznilo, že na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny RT PCR test. "U mnohých osôb totiž pretrváva pozitivita testu, ale samotný vírus po uvedenom časovom limite už nie je schopný prenosu z človeka na človeka, teda osoba sa nepovažuje za infekčnú. O všetkom však rozhoduje ošetrujúci lekár alebo regionálny hygienik," komentovala Eliášová.
V prípade, ak osoba v kontakte s pozitívnym človekom mala nariadenú izoláciu a neabsolvovala test, môže ju ukončiť najskôr po 10 dňoch, ak nemá klinické príznaky. V prípade, ak už karanténa nie je potrebná, lekár vydá potvrdenie o ukončení PN. Za predčasné opustenie karantény hrozí sankcia. Polícia kontroluje dodržiavanie karantény a RÚVZ môže udeliť pokutu až 1659 eur. Počas domácej izolácie nesmie dotknutá osoba opustiť miesto, kde nahlásila pobyt počas svojej karantény okrem prípadu núdze, pri potrebe základnej zdravotnej starostlivosti či individuálnej prepravy na mobilné odberové miesto z dôvodu testovania.
Tiež nesmie chodiť na verejné miesta vrátane obchodov, kultúrnych, spoločenských a športových udalostí, ani sa zúčastňovať súkromných akcií, nesmie používať hromadnú dopravu alebo taxík, nesmie nikoho navštevovať ani prijímať návštevy. Vstup do domu či bytu, kde sa nachádza osoba v karanténe, majú len osoby, ktoré tam bývajú či poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v prípade potreby.