BRATISLAVA - Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) nebude sprevádzať premiéra Igora Matoviča (OĽANO) na samit Európskej rady, ktorý začína vo štvrtok (15. 10.) v Bruseli. Premiér to nepriamo potvrdil na stredajšej tlačovej konferencii. Potvrdil to aj tajomník Martin Klus zo SaS.
"Nemám najmenší dôvod byť nadmieru ústretový voči SaS a jej predstaviteľom," povedal na dnešnom brífingu premiér, kde predstavoval podrobnosti prvej pomoci. „Aj v rodine, keď platia nejaké pravidlá, platia pravidlá. Keď niekto v tej rodine jej potrebuje stále len ubližovať, potom aj rodina sa k nemu tak trošku správa,“ dodal Matovič. Reagoval tým na to, či Klusa berie do opäť na summit Bruselu
Premiér očakáva ospravedlnenie a pohrozil lockdownom
Zo strany SaS sa vraj majú tiež ospravedlniť. „To, čo tu spáchal ich predseda za posledné dva, tri dni, znamená, že mojím odhadom sa tak tretina ľudí na dodržiavanie sprísnených opatrení vykašle,“ dodal nespokojný premiér. „A potom by som bol veľmi rád, aby preplatenie účtov posielali pánovi Sulíkovi alebo strane SaS za to, že budú musieť mať všetci podnikatelia zavreté prevádzky možno dva, tri mesiace,“ odkázal verejnosti Matovič. Ten ešte dodal, že ak ľudia nebudú dodržiavať opatrenia, nič iné ako úplný lockdown Slovensko podľa premiéra nečaká.
V zahraničí boli vždy bok po boku
Igor Matovič a Martin Klus boli pritom doteraz na summitoch v Bruseli vždy spolu a z niektorých fotografií bolo evidentné, že si výborne rozumeli. Preto je tento krok niečim, čo zjavne do pozitívnych vzťahov poriadne zasiahne.
Čo na to Klus?
Štátny tajomník z SaS sa vyjadril, že sa s Matovičom rozprával ešte začiatkom týždňa o tom, že ho tentoraz nebude do Bruselu sprevádzať na samit tak, ako je to v prípade tzv. sherpov, čiže hlavných koordinátorov európskych tém, zvykom. "Treba však dodať, že to nie je pravidlom, keďže zloženie delegácie si určuje premiér a pokiaľ viem, vo štvrtok letí veľmi oklieštená zostava," dodal štátny tajomník.
Matovič pripomenul, že o hygienických opatreniach v súvislosti so zákonom o ochrane verejného zdravia rozhoduje len Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, pričom vláda, ústredný krízový štáb či pandemická komisia môžu len poradiť. V čase epidémie by totiž mali podľa neho rozhodovať ľudia, ktorí sa vyznajú. "A práve na takéto krízové situácie sme v ich rukách, takže bolo bohapusté klamstvo tvrdiť, že vláda dnes môže rozhodnúť o tom, že budeme zatvárať reštaurácie v takých a onakých okresoch," uviedol v reakcii na to, že šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík avizoval, že na rokovaní vlády predloží protipandemické opatrenie, aby sa reštaurácie či fitnescentrá zatvorili len v okrese, kde bol prenos nového koronavírusu potvrdený. Premiér však podotkol, že Sulík žiadne opatrenia na vláde nepredniesol.
Dvojdňový samit Európskej rady sa začína v Bruseli vo štvrtok. Lídri EÚ budú rokovať o epidemiologickej situácii, vzťahoch so Spojeným kráľovstvom, ako aj o zmene klímy a vzťahoch s Afrikou.
Kde začal problém
V nedeľu Sulík predčasne opustil zasadnutie Ústredného krízového štábu. Kritizoval prijímanie celoplošných opatrení bez základných údajov o tom, kde sa nakazili ľudia pozitívne testovaní na prítomnosť koronavírusu. Následne si s premiérom vymenili niekoľko odkazov na sociálnych sieťach. Sulík opakovane uviedol, že nevidí dôvod uzatvárať reštaurácie a fitnesscentrá po celom Slovensku, ak sa v nich nepreukáže ohnisko nákazy Covid-19. Kým predtým trval na tom, aby sa nezatvárali všetky reštaurácie, dnes už svoju rétoriku mierne poupravil na verziu s ohniskami, no ani tá na vláde očividne neprešla, nad čím Sulík vyjadril poľutovanie ešte po rokovaní vlády.