Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Druhá vlna je tu! FOTO Bratislavu zaplavili krvilačné komáre: Mesto sa rozhodlo pre biologickú cestu

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRTAISLAVA - Mesto Bratislava naďalej odmieta použiť v boji proti premnoženému výskytu komárov chemický postrek. Poukazuje na to, že účinky v ňom obsiahnutých látok majú vážne škodlivé dosahy na zdravie ľudí a okrem premnožených komárov hubia aj iné druhy živočíchov.

Magistrát tvrdí, že on sa rozhodol ísť cestou biologického postreku. Ak však jednotlivé bratislavské mestské časti zvolia chemický postrek, nebude im v tom brániť. "Ak aj úrady kalamitný stav vyhlásia a chemický postrek povolia, nebude možné ho aplikovať v mnohých chránených územiach, kde sa väčšina liahnísk komárov práve nachádza a bude sa aplikovať prevažne v intravilánoch, kde sú tieto zdraviu škodlivé látky v priamom kontakte s obyvateľmi," informovala hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

Treba si jasne povedať, že situácia s komármi v našom meste a v okolí nie je dobrá a že komáre dnes strpčujú život...

Uverejnil používateľ Matúš Vallo má rád Bratislavu Štvrtok 20. augusta 2020

Aktuálna vlna komárov má podľa magistrátu životnosť približne tri týždne a samospráva priznáva, že tie svojim preferovaným spôsobom - biologicky - už nevie vyhubiť. Deklaruje však, že ako doteraz, naďalej monitoruje liahniská a bude aplikovať biologický postrek, keď sa vyskytnú ďalšie aktívne liahniská. "Biologický postrek už teraz pomohol k tomu, že komárov nie je ešte výrazne viac," tvrdí Rajčanová.

Chemický postrek neprichádza do úvahy

Chemický postrek v chránených oblastiach – v Lužných lesoch, Malých Karpatoch či na Devínskej kobyle, ktoré sú okrem záplavových území zároveň hlavnými liahniskami, je pre hlavné mesto neakceptovateľný a v prípade lokalít s najvyšším stupňom ochrany ho zákon ani neumožňuje. Mesto preto pristúpilo k biologickému postreku prostriedkom BTI, ktorý je podľa bratislavskej samosprávy šetrný k zdraviu ľudí aj k životnému prostrediu a aplikujú ho aj v Rakúsku.

"Rozdiel medzi chemickým a biologickým postrekom je ten, že chemický ničí komárov a ten biologický ničí ich larvy skôr, ako sa z nich komáre vyvinú. Aby bol biologický postrek účinný, je potrebné systematicky monitorovať liahniská," poznamenala hovorkyňa. Za posledný mesiac mesto vykonalo 83 monitoringov rizikových lokalít. V posledných týždňoch zachytili aktívne liahniska a vykonali 18 zásahov s BTI v rôznych bratislavských mestských častiach. V záplavových územiach sa podľa mesta nachádzajú aj ťažko dostupné plochy, kde by sa BTI mohlo aplikovať efektívnejšie z lietadla, tak ako v Rakúsku.

"Slovenská legislatíva leteckú aplikáciu BTI zatiaľ neumožňuje, mesto pracuje na tom, aby to čo najskôr možné bolo," uviedla Rajčanová. Zároveň tvrdí, že aktuálne neexistuje efektívny spôsob, ako BTI aplikovať v rozsiahlych lesných porastoch, kde sa komáre liahnu napríklad v drobných nádržkách vody priamo v korunách stromov. V posledných týždňoch sa totiž podľa mesta opakovala situácia z júla, keď prívalové zrážky spojené s vysokými teplotami vytvorili ideálne podmienky pre komáre v lesoch.

Vážení Devínskonovovešťania Na základe priebežného monitorovania stavu premnoženia komárov na území našej mestskej časti...

Uverejnil používateľ Dárius Krajčír - starosta Devínskej Novej Vsi Streda 19. augusta 2020

Starosta bratislavskej Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír označil aktuálnu situáciu s výskytom komárov na území tejto bratislavskej mestskej časti a v jej okolí za mimoriadnu. Pre komáre podľa neho dochádza k značnému zníženiu komfortu života obyvateľov. Po porade s odborníkmi zvažuje devínskonovoveská samospráva obmedzený lokálny postrek. Spustila však anketu, kde sa ľudí pýta, či sú za chemický postrek. Na chemický postrek, ktorý má zmierniť inváziu komárov, sa chystajú aj mesto Stupava či bratislavská mestská časť Záhorská Bystrica.

"Mesto Stupava bude realizovať pozemný postrek proti komárom v intraviláne mesta. Postrek bude vykonaný v ranných hodinách od 4.00 hod. – 6.00 hod. a to buď v piatok 21.8. alebo v sobotu 22.8 v závislosti od počasia," píše sa na stránke mesta.

Vo svete bojujú kanibalmi

Spoločnosť Oxitec plánuje v najbližších dvoch rokoch vypustiť na Floride viac ako 750 miliónov geneticky modifikovaných komárov, ktoré by mali zabrániť rozmnožovaniu krvilačných komárov. Informuje o tom BBC. Ide o akýchsi komárov kanibalov, ktorí budú ničiť svoj druh.

Experiment bude fungovať na zdanlivo jednoduchom princípe. Do voľnej prírody budú vypustené milióny geneticky modifikovaných samcov, ktorí sa začnú reprodukovať so samičkami, lenže upravení samci obsahujú špecifický proteín schopný zabiť samičky predtým, ako dosiahnu vek, v ktorom začínajú štípať ľudí a získavať tak krv na kladenie vajíčok. Komáre na Floride najčastejšie šíria nebezpečné vírusy ako Zika, žltá zimnica či horúčka dengue.

Viac o téme: KalamitaKomáreDruhá vlnaBratislava
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu