BRATISLAVA – Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová rozumie, že sa predseda parlamentu Boris Kollár hnevá pre jej pokyn zamestnancom svojho ministerstva, aby pozastavili uzatváranie zmlúv s Fun rádiom aj inými firmami aktívnych politikov. Avšak jej názor je nemenný a jej postoj jasný. Uviedla to počas utorkovej tlačovej konferencie.
"Ja rozumiem tomu, že sa pán Kollár hnevá, ale zároveň tu bol priestor – a ja ten priestor vítam – na koaličnej rade sme otvorili túto otázku a navrhla som, aby sme si stanovili jasné pravidlá na to, ako to budeme v budúcnosti riešiť," vysvetlila Remišová s tým, že do vlády išla s tým, aby garnitúra obnovila dôveru občanov v štát a štátne inštitúcie.
Ako dodala, diskusia na pondelkovej koaličnej rade bola búrlivá. "Stanovili sme si dodatočné pravidlá kontroly, v prvom rade informovanie vopred o potenciálnom konflikte záujmov, prísna kontrola a ak sa to bude týkať verejného obstarávania, tak následne aj dodatočná kontrola špecifikácií verejného obstarávania tak, aby nevznikali absolútne žiadne pochybnosti, že špecifikácie vo verejnom obstarávaní boli šité na mieru," oznámila ministerka. Ako ďalej avizovala, s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou bude diskutovať o mechanizme, ako takýmto situáciám zabrániť.
Remišová chce na riešenie situácie, keď aktívny vládny politik vlastní nejakú firmu, ktorá sa môže uchádzať o štátne zákazky, navrhnúť viacero alternatív. "Môj názor v tejto oblasti je pomerne jasný. Ja preferujem to, aby aktívni politici nedostávali dotácie od štátu," uzavrela Remišová.
Potrebujeme audit právnych služieb i posilnenie štátnych kapacít
Audit právnych služieb je potrebné urobiť, zároveň treba posilniť kapacity na úrovni štátu a navrhnúť systémové riešenie. V utorok to uviedla vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Reagovala tak na návrh premiéra Igora Matoviča (OĽANO) zriadiť úrad právnych služieb, aby štát nemusel platiť vysoké sumy za externé služby.
"Tu sa na tom zhodneme, audit a poriadok treba urobiť, treba v prvom rade posilniť kapacity na strane štátu," dodala Remišová. Poukázala na to, že podobné kroky chcú urobiť v oblasti IT, kde by mal mať štát silnú expertízu v IT, aby nebol závislý od návrhov dodávateľov. "To isté platí pre právne služby, tiež chceme zabezpečiť, aby expertíza silných právnych služieb bola na strane štátu, pretože štát rieši veľké komplikované úlohy, legislatívu," dodala.
Aj strana SaS podporuje zámer premiéra. "Je to spôsob, ako ušetriť a zároveň vybudovať právne kapacity štátu tak, aby nebolo nutné najímať externých právnikov na rutinné služby," uviedol hovorca SaS Ondrej Šprlák.
Matovič má na stredajšom (19. 8.) zasadnutí vládneho kabinetu navrhnúť uznesenie, ktorým zaviaže ministrov, aby do dvoch týždňov predložili Úradu vlády (ÚV) SR zmluvy na právne i poradenské služby. Následne má podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina) urobiť audit týchto zmlúv. Matovič tak reagoval na vysoké hodinové sadzby za právne i poradenské služby pre štát. Ambíciou je vytvoriť úrad, v ktorom by pracovali právnici priamo pre štát.