BRATISLAVA - Podľa ministra zdravotníctva MAreka Krajčího na Slovensku už je druhá vlna koronavírusu. Opatrenia sa však majú sprísňovať až od septembra a trvať majú mesiac. Opäť sa najviac dotknú kultúrnych podujatí.
Asociácie a združenia nezriaďovanej kultúry na Slovensku sa preto rozhodli napísať vyhlásnie k aktuálnej situácii v kultúre. "Od vypuknutia pandémie COVID-19 v marci 2020 je opatreniami a obmedzením činnosti najviac postihnutým odvetvím nášho hospodárstva kultúra a inštitúcie, ktoré zabezpečujú jej fungovanie a rozvoj vrátane ich zamestnancov. S pochopením sme prijali všetky opatrenia súvisiace s touto situáciou a aj bez reálnej a cielenej pomoci od štátu sme sa snažili rokovaniami na rôznych úrovniach vysvetľovať špecifickosť našej práce, ktorú vykonávame a dohodnúť reálne možnosti pomoci, alebo uvoľnenia opatrení," napísali.
KORONAVÍRUS V nedeľu pribudlo len päť nových prípadov: Vykonalo sa necelých 500 testov
Podľa nich prepad kultúrnej činnosti o viac ako dve tretiny spôsobila aj negatívna kampaň a varovania kompetentných zástupcov štátnych úradov prostredníctvom médií, ako aj obmedzenia v počte účastníkov. "Napriek tomu, že sme sa snažili a snažíme dodržiavať všetky nariadené opatrenia. V súčasnej situácii a po zverejnení pripravovaných opatrení, ktoré boli uvedené na tlačovej konferencii ministra zdravotníctva Mareka Krajčího 13.8.2020, považujeme prístup kompetentných orgánov k nášmu odvetviu za diskriminačný," stojí vo vyhlásení.
Štát kultúru likviduje
Umelci požadujú jednoznačný postoj vlády SR ku neštátnej kultúre a naplnenie sľubov, ktoré im boli dané na rokovaniach. "Doterajšie neriešenie situácie zo strany štátu je pre neštátnu kultúru likvidačné a treba si uvedomiť, že kultúra nie sú len známe tváre z obrazoviek, ale je to množstvo profesií, ktoré zabezpečujú chod a realizáciu kultúrnych podujatí. Strata týchto profesií, ako aj úbytok priestorov pre nezávislú kultúru v regiónoch sa v budúcnosti bude len ťažko nahrádzať a spôsobí tak devastáciu už aj tak poddimenzovanej kultúry na Slovensku," píšu.
V piatok 14.8. bola zverejnená pomoc ministerky kultúry Natálie Milanovej v podobe grantov cez Fond na podporu umenia vo výške 11 miliónov eur. To však podľa nich vôbec nerieši situáciu a vytvára len možnosť pre malý zlomok umelcov uchádzať sa o peniaze na projekty.
"Ministerstvo kultúry nás ako nezriaďovanú neštátnu kultúrnu obec nechalo už 5 mesiacov napospas situácii, napriek viacerým stretnutiam a urgenciám. Na záver by sme chceli zdôrazniť, že sme pracujúci ľudia s tými istými problémami a platíme rovnaké dane a odvody ako väčšina obyvateľstva, len pracujeme v špecifickom odvetví. V tejto epidemiologickej situácii nie je možné kultúru naštartovať ihneď ani po čiastočnom uvoľnení opatrení. Bez reálnej systémovej pomoci utrpí zásadné škody, ktoré budú v konečnom dôsledku pre spoločnosť drahšie ako rýchla systémová pomoc v súčasnosti," uzatvorili ľudia pracujúci v umeleckom odvetví.