Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Politici reagujú na Čaputovej správu: Matovič kritiku nezachytil, Remišová hovorí, že sú na jednej lodi

S reakciami na prezidentkin prejav sa roztrhlo vrece Zobraziť galériu (4)
S reakciami na prezidentkin prejav sa roztrhlo vrece (Zdroj: Topky/Vlado Anjel, Jan Zemiar)

BRATISLAVA - Po prejave prezidentky ohlásili reakčné tlačové konferencie a poskytli mnohé vyhlásenia viacerí politici, ktorí si ju do pléna prišli vypočuť. Roznorodosť reakcii pripomína, že prezidentka vo svojom prejave zacielila na viaceré vážnejšie témy.

Premiér si myslí, že prejav bol férový

Správa o stave republiky bola vyrovnaným, férovým a dôstojne predneseným prejavom. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO) v reakcii na vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej v parlamente. Podotkol, že kritiky v ňom bolo omnoho menej ako chvály, pričom kritiku považuje za opodstatnenú. Hlava štátu podľa neho pripomenula predvolebné sľuby, aby cesta za transparentnosťou bola transparentná. "Touto cestou sa treba vydať," povedal.

Matovič považuje prejav prezidentky za férový a pripomenul mu predvolebné sľuby (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Prejav bol podľa Matoviča vyrovnaný, dobrý a férový voči Slovensku, politikom i ľuďom. Premiér v reakcii uviedol, že v správe si všimol aj tému prokuratúry a výhrady k legislatívnemu procesu. "Keď medzi riadkami bolo myslené, že poslanecký návrh nie je riadny legislatívny proces, v tom prípade treba zmeniť ústavu a poslancom treba zobrať právo predkladať zákony. Ja považujem aj poslanecký návrh za riadny legislatívny proces," povedal novinárom.

Na slová prezidentky o tom, že v prípade kultúrno-etických tém jej chýba poctivá debata, premiér reagoval, že úlohu v tom zohrali médiá. "Myslím si, že skôr médiá strašili takýmito zmenami, robili aj z našich poslancov strašiakov. Omnoho menej to bolo v súlade s realitou," dodal.

Predseda parlamentu hovorí, že prejav sa dotkol palčivých otázok

Správa prezidentky Zuzany Čaputovej o stave republiky bola vyvážená, dotkla sa všetkých tém i pálčivých otázok. Povedal to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina). "Je teraz na každom, kto sa v tom mal nájsť, aby urobil sebareflexiu a posunul občiansku spoločnosť dopredu," doplnil.

Politici reagujú na Čaputovej
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Prejav bol podľa Kollára "veľmi jemne ladený", avšak každý, komu chcela svoje slová adresovať, sa tam podľa neho nájde. Dodal, že hlava štátu jasne zhodnotila, že sa "premrhala" jedna miliarda na digitalizáciu a informatizáciu. "Nefunguje to, odborníci jasne povedali už v minulosti, že sa to dalo urobiť za 200, 300, 400 miliónov a funkčne," dodal v tejto súvislosti.

Kollár tiež zachytil výčitky voči vláde, že pomoc v koronakríze je komplikovanejšia a administratíva je veľmi zložitá. "Treba pripraviť zmenu verejnej správy, ale ruka v ruke s digitalizáciou. Nesmieme premrhať túto možnosť," uzavrel.

Pellegriniho potešila výzva, aby sme zostali jednotní

Bývalý premiér Peter Pellegrini v prejave prezidentky vyzdvihol výzvu, aby sa spoločnosť nerozdeľovala. "Ešte ako predseda vlády som často zdôrazňoval, že sme boli v histórii úspešní najmä vtedy, keď sme ťahali za jeden povraz. Krátko po začiatku pandémie som veľmi cítil silný súzvuk vlády s občanmi, ktorý sa, žiaľ, skončil po veľkonočných experimentoch súčasného kabinetu," konštatuje Pellegrini.

Peter Pellegrini je rád, že prezidentka vyzvala na spájanie spoločnosti (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)


NAŽIVO Čaputová ma za sebou VEĽKÝ PRÍHOVOR pred poslancami: Kritizovala novú aj starú vládu


Kiskovci tvrdia, že s prezidentkou sú na jednej lodi

Poslanecký klub Za ľudí pod záštitou Veroniky Remišovej zareagoval na prejav prezidentky. "Prezidentka má pravdu. Krízu sme zvládli a sme medzi najlepšími na celom svete. Kríza nás vyčerpala, ale berieme to aj ako príležitosť. Príležitosť zbúrať staré, zažité schémy," hovorí Remišová. "Sme s pani prezidentkou na jednej lodi a máme spoločný cieľ," dodáva Remišová s tým, že urobia všetko preto, aby sme boli krajinou prosperity, kde sa bude všetkým dariť.

Stranícky kolega Tomáš Valášte súhlasí so slovami prezidentky o monopolizácii priemyslu na Slovensku. "To, že musíme prejsť so závislosťou na automobilkách niekam inam sme videli aj pred Covidom," hovorí Valášek.

Ministerka Veronika Remišová tvrdí, že s prezidentkou sú na jednej lodi (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Sulík víta obsah prejavu prezidentky

Predseda strany SaS Richard Sulík sa za prejav prezidentke poďakoval. Ocenil prínos prezidentky v prejave a aj jej pozornosť na vedu a techniku. "Je tiež dobré, že prezidentka sa nevenovala minulosti a upriamila pozornosť na aktuálne výzvy," povedal Sulík.

Sulík ocenil, že prezidentka sa v prejave nevenovala minulosti (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej bol zaujímavý najmä tým, že triezvo zhodnotil súčasnosť a pozeral sa do budúcnosti. Povedal to minister Sulík, ktorého teší, že prezidentka sa venovala v správe o stave republiky aj ekonomickým riešeniam. Sulík skonštatoval, že s krízou sme sa úspešne vyrovnali z medicínskeho hľadiska a teraz je na rade riešiť ekonomické hľadisko. Považuje za dôležité pozrieť sa na osudy podnikateľov.

Sulík súhlasí s Čaputovou s tým, že sa treba pozerať dopredu. "Venujem sa oblasti podnikových technológií, a tu sa budeme snažiť hrať svetový prím," dodal. Z prejavu prezidentky si vzal aj to, že ak sa naozaj posnažíme, vieme byť veľmi úspešnou krajinou. Ak sa chceme rýchlo vymotať z krízy, potrebujeme podľa Sulíka zlepšenie ekonomického prostredia i strategické rozhodnutia štátu. Ocenil, že hlava štátu venovala dlhšiu pasáž vede a výskume. "To je oblasť, ktorá bola doteraz zanedbávaná," reagoval. Predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS) sa stotožňuje so slovami prezidentky o potrebe zlepšenia financovania zdravotníctva.

Poďakoval aj minister obrany

Minister obrany Jaroslav Naď vníma prezidentkine ďakovné slová vojakom a vojačkám. "Nesmierne si vážim pani prezidentku Zuzanu Čaputovú, a to nielen za jej dnešné slová, ktorými vyjadrila vďaku ozbrojeným silám. Tie počas pandémie ukázali, že sú pripravené popasovať sa s neľahkými podmienkami či už technickými, materiálnymi alebo personálnymi a vždy odviesť svoju prácu/službu často až za hranice vlastných síl. Pre bezpečnosť nás všetkých," píše minister.

Fico by bol rád, keby prezidentka aj robila to, čo hovorí

Poslanec NR SR a predseda Smeru-SD Robert Fico na margo vystúpenia prezidentky so Správou o stave republiky povedal, že by bol rád, keby aj robila to, čo hovorí. "Na jednej strane avizovala, že sa jej nepáči skrátené legislatívne konanie a zákony, ktoré nie sú riadne pripravené a prediskutované. Potom bez zaváhania podpíše 'špiclovací zákon', ktorý prešiel v skrátenom legislatívnom konaní a boli to poslanci Smeru-SD, ktorí sa museli obrátiť na Ústavný súd SR a ten pozastavil účinnosť tohto zákona," povedal Fico. Prejav prezidentky ho podľa vlastných slov vo všeobecnosti neprekvapil.

Politici reagujú na Čaputovej
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Veľmi prekvapivá reakcia od Kotlebu

Reakcia Mariana Kotlebu z ĽSNS bola pomerne prekvapivá. "My sme ten jej prejav ocenili aj potleskom, pretože ho považujeme za správny, vecný a kultivovaný. Sme s ním spokojný a hodnotíme ho veľmi pozitívne," povedal predseda ĽSNS, ktorý počas minulých prejavov prezidenta Andreja Kisku odchádzal zo sály.

Kotleba, reakcia na prezidentku (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Exminister Raši hovorí o vyváženom prejave so silnými momentmi

Prejav prezidentky SR Zuzany Čaputovej v piatok v Národnej rade (NR) SR, kde predniesla svoju prvú Správu o stave republiky, bol podľa poslanca NR SR a podpredsedu opozičného Smeru-SD Richarda Rašiho vyvážený. "Nemohla sa v ňom možno venovať celému roku, ako chcela, pretože koronakríza je niečo, čo zmenilo naše životy a čo ich určuje až do budúcnosti," vyhlásil.

Politici reagujú na Čaputovej
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR - Jaroslav Novák)

Za veľmi silný moment prejavu považuje, že hlava štátu v ňom jasne vyjadrila svoj nesúhlas, akou formou prebieha voľba generálneho prokurátora a že takýto závažný zákon mal isť štandardným legislatívnym konaním. Rašiho oslovilo v Správe o stave republiky aj poďakovanie prezidentky vláde Petra Pellegriniho (Smer-SD) i Igora Matoviča (OĽaNO), ako sa vyrovnali po zdravotníckej stránke s koronakrízou. "Veľmi jasne spomenula, aby sme tu zároveň nemali pandémiu nezamestnanosti. Potrebujeme naplno otvárať a podporovať ekonomiku," podotkol poslanec.

Kvituje, že sa Čaputová venovala aj boju proti dezinformáciám. Raši tvrdí, že v súčasnosti sú najmä mladí ľudia "zaplavení" informáciami a nemôžu vždy reálne vyhodnotiť, čo je a čo nie je pravdou. "Je to problém v celom svete. Bude sa musieť nájsť mechanizmus, aby sme vedeli rozlíšiť, ktorá informácia je správna a oprieť sa o fakty," vysvetlil. Varuje, že v budúcnosti sa môže svet zmietať v dezinformačných kampaniach a ľudia sa pri svojich rozhodovaniach, napríklad pri voľbách, nebudú vedieť o čo oprieť.

Na margo slov prezidentky k slabému čerpaniu eurofondov či k čerpaniu zdrojov poznačené prešľapmi Raši priznal, že s tým problémy v minulosti boli. "Keby problémy neboli, nevznikol by ani Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu," uviedol. Raši bol v minulosti podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu. Slovensko ma podľa jeho slov problém s vyplatenými financiami za eurofondy, ktoré sú v objeme zhruba 33 percent. "Je to najmä preto, že po kauze na ministerstve školstva, keď bol vymenený minister Peter Plavčan, sa zastavil celý program Výskum a inovácie v objeme 300 miliónov eur," vysvetlil s tým, že ak by sa to nestalo, tak je SR v čerpaní na úrovni priemeru EÚ.  

Raši tvrdí, že je na súčasnej vláde, aby do konca roka 2023 čerpanie eurofondov urýchlila. V prípade možnej korupcie pri eurofondoch skonštatoval, že v minulosti boli problémy, preto Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu v spolupráci s OECD prijal 32 opatrení, ktoré minimalizujú možnosť korupcie. "Ide o to, aby sa vyhlo konaniu "tvárou v tvár" medzi prijímateľom a tým, kto o tom rozhoduje. Všetko sa dá teraz vyriešiť elektronicky, nemusí byť žiadne stretávanie sa. Keď sa toto a zákon o verejnom obstarávaní bude striktne dodržiavať, možnosť korupcie pri eurofondoch sa eliminuje takmer na nulu," podotkol Raši.

Podpredseda Šeliga vníma potrebu diskusie

Šeliga reaguje na kritiku prezidentky v prejave na adresu legislatívneho procesu pri výbere kandidátov na generálneho prokurátora. "Vnínam potrebu diskusie. Tá diskusia tu je. Keď budeme diskutovať, budeme sa navzájom posúvať. Bude pokračovať a iba súhlasím s pani prezidentkou v tomto," povedal novinárom Šeliga.

Juraj Šeliga reaguje na slová prezidentky v pléne (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Viac o téme: ReakcieSpráva o stave republikyZuzana Čaputová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu