BRATISLAVA- Podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini naznačil, že jeho odchod zo strany je reálny. Na stredajšej tlačovej konferencii uviedol, že svoje rozhodnutie oznámi v najbližšom čase.
"Bolo by asi spravodlivejšie povedať neškoďme si a poďme každý vlastnou cestou," podotkol s tým, že je to jeden z variantov. Vysvetlil, že v poslednom čase má čoraz väčší pocit, že jeho názory a názory predsedu Smeru-SD Roberta Fica sa od seba stále viac vzďaľujú. "Je asi fér, aby sa toto nepredlžovalo," uviedol.
V Smere-SD sa diskutuje o zmenách a budúcnosti strany. Pellegrini prejavil záujem kandidovať na post predsedu. Chce novú a modernejšiu sociálnu politiku. Nevylúčil ani odchod zo strany, zrejme by ho nasledovali aj viacerí spolustraníci. Vyzval Fica, aby odišiel z vedenia strany. Fico zdôraznil, že strana potrebuje nových bojovníkov, ale nie teoretikov a "slniečkarov". Na Pellegriniho výzvu na odchod nereagoval.
Pellegrini zvažuje osloviť prezidentku, prípadne ÚS
Ak premiér Igor Matovič nezmení názor na zrušenie núdzového stavu, expremiér Peter Pellegrini osloví prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Ak bude vláda po skončení sa zákonnej lehoty 90 dní navrhovať opätovné vyhlásenie núdzového stavu, plánuje sa obrátiť na Ústavný súd SR. Uviedol to na stredajšej tlačovej konferencii. Argumentuje tým, že na pokračovanie núdzového stavu nie sú zákonné dôvody a zbytočne sa obmedzujú práva občanov.
Expremiér podčiarkol dôležitosť ústavy. Verí, že vláda ju neporuší a po 90 dňoch sa núdzový stav automaticky skončí. Do budúcna sa obáva, že koalícia by bola schopná ústavnou väčšinou v Národnej rade SR zmeniť systém bŕzd a protiváh v ústave a ústavných zákonoch. Vyzval preto verejnosť a médiá, aby sledovali, čo sa pod rúškom koronakrízy mení v legislatíve. Tvrdí, že Matovič klamal, keď povedal, že núdzový stav nikoho neobmedzuje. Pellegrini poukázal na platné uznesenie vlády, ktorým sa obmedzuje právo zhromažďovania sa osôb žijúcich mimo spoločnej domácnosti.
Odmieta tiež tvrdenia Matoviča o potrebe núdzového stavu na poskytovanie pomoci a podpory pre dosahy krízy a na zásobovanie nemocníc. Takúto možnosť podľa neho dáva aj mimoriadna situácia a nemusí byť vyhlásený núdzový stav. Núdzový stav vyhlásila vláda pre štátne nemocnice pôvodne od 16. marca 2020. Následne ho viackrát rozšírila o ďalšie oblasti a opatrenia. V zmysle zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu môže trvať maximálne 90 dní. Jeho predĺženie či opätovné vyhlásenie právna úprava nešpecifikuje.