Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Deň víťazstva nad fašizmom: NAŽIVO Lídri si uctili obete vojny, silný odkaz všetkým ľuďom

Traja najvyšší ústavní činitelia si pripomenuli výročie ukončenia druhej svetovej vojny v Liptovskom Mikuláši a v Bratislave.
Traja najvyšší ústavní činitelia si pripomenuli výročie ukončenia druhej svetovej vojny v Liptovskom Mikuláši a v Bratislave. (Zdroj: FB/Zuzana Čaputová)

BRATISLAVA - Traja najvyšší slovenskí ústavní činitelia, prezidentka SR Zuzana Čaputová, premiér Igor Matovič a predseda parlamentu Boris Kollár, si v piatok pripomenuli 75. výročie ukončenia druhej svetovej vojny pri Pamätníku a vojenskom cintoríne Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši, ale aj na Slavíne v Bratislave.

Najvyšší ústavní činitelia si pripomínajú 75. výročie konca 2. svetovej vojny na bratislavskom Slavíne.

Uverejnil používateľ Topky.sk Piatok 8. mája 2020

Víťazstvo nad fašizmom je potrebné si pripomínať aj v súčasnosti, aby sa nezabudlo na hrôzy vojny a na obete tejto ideológie. Zhodli sa na tom viacerí predstavitelia parlamentných strán. Pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom skonštatovali, že koniec vojny mal veľký význam aj pre Slovákov, pretože sa dokázali vzoprieť totalitnému režimu. Dnešný významný deň si pripomínajú aj traja najvyšší ústavní činitelia. Najskôr cestovali do Liptovského Mikuláša, kde poloižili vence pri Pamätníku a vojenskom cintoríne Háj Nicovô. O 17:00 sa zase stretli na bratislavskom Slavíne. 

Obete vojny si uctíme, ak ukončíme všetky prebiehajúce konflikty, povedal Korčok

"Prišla som si sem dnes uctiť pamiatku všetkých tých, ktorí obetovali svoje životy za našu slobodu a prejaviť vďaku. Jednak našim predkom, dedom a pradedom, ale aj všetkým hrdinom spojeneckých vojsk. Vieme, že tu zahynulo mnoho vojakov z Ruska, z Veľkej Británie, z Francúzska a Spojených štátov amerických. Všetkým im patrí veľká vďaka a naša úcta," povedala po pietnom akte hlava štátu. Pripomenula, že tento deň je zároveň oslavou slobody a demokracie.

"Dnes si spoločne pripomíname nielen koniec nekonečného vojnového utrpenia a milióny jeho obetí po celom svete, ale oslavujeme aj veľké historické víťazstvo – víťazstvo nad fašizmom. Pamätník Háj-Nicovô nám hovorí, že do tohto zápasu za zachovanie ľudskosti a európskej civilizácie sme sa na správnej strane zapojili aj my. Vzdávam česť a úctu všetkým, ktorí k tomuto boju prispeli a ktorí v ňom priniesli najvyššiu obetu, svoj život," naísala prezidentka na sociálnej sieti. 

Mladí sa musia učiť

Premiér Igor Matovič poukázal na to, že pred druhou svetovou vojnou sa svet zmietal v ekonomickej kríze. "Zrazu prišiel politik, populista, ktorý našiel vinníka. Ukazoval prstom na skupiny obyvateľov, ktorých obvinil z toho, že oni sú tou príčinou," komentoval Matovič s tým, že išlo o židov, hendikepovaných, ľudí s iným vierovyznaním či politickým presvedčením.

"Toto miesto je symbolickým miestom, ktoré pripomína, že sme dokázali zvíťaziť nad takouto neľudskosťou. Dokázali sme zvíťaziť preto, lebo sme spojili sily," povedal predseda vlády s tým, že každý národ, ktorý zabudne na svoju minulosť, je odkázaný prežiť ju znova. Predseda parlamentu Boris Kollár zasa poukázal na to, že aj vďaka Slovenskému národnému povstaniu sa štát po vojne ocitol na strane víťazov.

"Rozhodne musíme aj takýmito gestami a symbolmi edukovať našich mladých ľudí, našu mládež, naše deti. Nesmieme kriviť históriu. Musíme si ju pamätať. Musí nám byť všetkým jasné, že Slovensko oslobodzovala Červená armáda. Samozrejme, boli tam Ukrajinci, Rumuni, Bielorusi," doplnil Kollár s tým, že ani na nich nemožno zabudnúť. Zdôraznil, že národ, ktorý si nepamätá minulosť, nemôže mať budúcnosť.

Viac o téme: VýročiePamiatkaVojnaPamätník2. sv. vojna75 rokov
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu