BRATISLAVA - Španielskej chrípke podľahlo vyše 50 miliónov ľudí. Aj preto ju označovali ako zabijak 20. storočia. Choroba neobišla ani Slovensko tak, ako súčasná pandémia koronavírusu, ktorý spôsobuje chorobu Covid-19.
Stalo sa to pred 100 rokmi. Celý svet, vrátane našej krajiny, sužovala pandémia španielskej chrípky, ktorej podľahli milióny ľudí. Čo všetko sa za uplynulých 100 rokov zmenilo? A majú tieto dve ničivé pandémie niečo spoločné? Porozprával o tom riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.
Ako bojovali naši predkovia so španielskou chrípkou? Článok z roku 1924 odhaľuje tajnú zbraň
"Španielska chrípka bola omnoho zákernejšia a ničivejšia. Táto chrípka kosila ľudstvo presne pred sto rokmi a trvala presne dva roky. Španielska sa volá preto, pretože až španielska tlač priniesla prvé informácie o nej. Vznikla v zákopoch druhej svetovej vojny," hovorí Pecník.
Ochorenie sa prejavovali bolesťami hlavy, krku, zlyhávali pľúca. Avšak príznaky boli aj modrenie pier, líc a uší. "Španielska chrípka bola novým ochorením, ktoré sa šírilo masovo. Z toho dôvodu zlyhalo aj zdravotníctvo, pretože nebolo na takýto príliv chorých pripravené," opisuje Pecník.
Počet chorých klesá
Na Slovensku včera otestovali vyše 1 500 ľudí. Z tohto počtu sa len u piatich ľudí potvrdil koronavírus. Pribudlo vyše 20 vyliečených, ale aj jedno úmrtie. Na Slovensku včera otestovali 1 584 ľudí, počet otestovaných tak od začiatku krízy stúpol na 97 804. Celkový počet infikovaných je 1 413.
Vyliečilo sa ďalších 24 pacientov, celkovo sa na Slovensku vyliečilo už 643 ľudí. Okrem toho pribudlo aj jedno úmrtie, počet úmrtí stúpol na 25. V nemocniciach je hospitalizovaných 150 pacientov, z toho u 43 ľudí bol potvrdený koronavírus. Sedem pacientov je na JIS-ke a jeden na pľúcnej ventilácii.