BRATISLAVA - Pandémia bude podľa odborníkov na Slovensku mierna. Až 76 % odborníkov oslovených iniciatívou Korona: fakty to považuje za pravdepodobné.
Iniciatívna robila online prieskum od 7. do 9. apríla a oslovila viac ako stovku odborníkov najmä zo spoločenských a prírodných vied. Pýtali sa na najpravdepodobnejší budúci vývoj a najväčšie riziká. Pilotný online dotazník vyplnilo 68 zo 106 oslovených expertov.
KORONAVÍRUS Kľúčový týždeň pre slovenskú ekonomiku: Vláda zavádza kurzarbeit! Zamestnávatelia majú na výber
"Dotazník sa v súlade s dlhodobo etablovanými metódami prognostiky snaží zistiť pohľad odborníkov na pravdepodobný budúci vývoj. Nie je prieskumom verejnej mienky, ani ho nenahrádza," píše iniciatíva, ktorá vznikla ako apolitická iniciatíva, prinášajúca viac odbornosti do diskusie o riešení pandémie a jej dôsledkov pre našu spoločnosť. Spustili ju ekonóm Miroslav Beblavý v spolupráci s publicistom Jakubom Godom, dátovým analytikom Pavlom Škápikom a špecialistkou na komunikáciu Katarínou Gažíkovou.
Podľa prieskumu sa pri miernej pandémii podarí situáciu na Slovensku stabilizovať na nízkom počte nakazených. Postupne sa v najbližších mesiacoch bude obnovovať bežný chod spoločnosti.
Nákaza sa bude vracať
Je pravdepodobné, že erupcie nákazy sa budú periodicky vracať. Ich rozsah sa dnes predvídať nedá. Najväčšie nástrahy pandémie sú podľa expertov:
- Vysoká nezamestnanosť a výrazné zníženie životnej úrovne
- Ohrozenie dostupnosti a kvality zdravotníctva pre tých, čo nebudú chorí na koronavírus
- Ohrozenie kvality vzdelávania za pravdepodobné považuje 84 % panelu odborníkov
Odborníci okrem toho predpokladajú aj vysokú pravdepodobnosť rastu extrémizmu, zhoršenia duševného zdravia a medziľudských vzťahov či neplnenia predvolebných sľubov. "Na zmiernenie rizík v týchto oblastiach by vláda a štátne orgány mali pripraviť konkrétne kroky a začať ich urýchlene realizovať," píše iniciatíva.
Zatiaľ sa totiž hovorí len o epidemiologických opatreniach a obmedzenej podpore pre zamestnávateľov. Experti v dotazníku hodnotili aj možné pozitívne dopady pandémie na fungovanie štátu:
- 71 % panelu považuje za pravdepodobné, že koronavírus napomôže tvorbe a šíreniu inovácií vo verejnom sektore
- 63 % panelu považuje za pravdepodobné, že pandémia posilní kapacity štátu riešiť náročné spoločenské problémy