BRATISLAVA - Spoločnosť Google zverejnila prehľady o tom, ako sa vyvíja návštevnosť v rôznych lokalitách so zvýšeným pohybom ľudí. Zamerali sa napríklad na potraviny, lekárne, parky, zastávky MHD či vlakové a autobusové stanice a pracoviská. To všetko v súvislosti s ochorením COVID-19, ktoré straší celý svet.
Načo slúžia spomínané prehľady? Mali by byť cenným pomocníkom pre predstaviteľov jednotlivých štátov pri prijímaní opatrení v boji s koronavírusom. Poskytujú totiž napríklad štatistiky o tom, ako sa v čase mení charakter nevyhnutného pohybu obyvateľstva, čo môže slúžiť ako podklad pre stanovenie vhodných otváracích hodín.
Údaje hovoria aj o tom, ako sa prejavuje uzatváranie škôl či karanténa. "Informácia o frekventovanosti prestupných staníc môže zas pomôcť pri rozhodovaní ohľadom pridania spojov či vagónov tak, aby dopravné prostriedky neboli príliš preplnené," opísala spoločnosť v tlačovej správe.
"Google Mapy už dlhšie zobrazujú informácie o tom, kedy je určité miesto najrušnejšie. Využívajú sa k tomu plne agregované a anonymizované dáta, z ktorých nemožno identifikovať konkrétnych používateľov. Vzhľadom na to, ako štáty a komunity po celom svete bojujú s pandémiou COVID-19, narastá potreba dát a štatistík, na základe ktorých by mohli predstavitelia zdravotníctva rozhodovať o najvhodnejších opatreniach spomaľujúcich rýchlosť prenosu tohto ochorenia," vysvetlila ďalej spoločnosť.
Dáta sú anonymizované
Prehľady Google oddnes poskytol a bude poskytovať v prípade 131 krajín. Medzi nimi je aj Slovensko. Voľne dostupné na stiahnutie ich nájdete na tejto stránke. Spoločnosť ich bude zverejňovať najprv na úrovni krajín a regiónov a v ďalších týždňoch bude pracovať aj na možnosti zobrazenia dát za menšie územné celky. Prehľady zobrazia trendy za niekoľko posledných týždňov, najkratší interval bude spred 48-72 hodín.
Predstavitelia Google garantovali, že všetko je navrhnuté tak, aby boli poskytnuté dáta presné a užitočné, no zároveň budú splnené požiadavky na ochranu súkromia. "Nikdy z nich tak nebude možné odhaliť polohu, pohyb alebo kontakty konkrétneho používateľa," dodali.
Spoločnosť objasnila, že prehľady čerpajú z anonymizovaných dát od používateľov, ktorí si sami aktívne zapli funkciu „História polohy“, ktorá je vo východiskovom nastavení pre všetkých používateľov vypnutá. "Používajú taktiež veľmi modernú techniku diferenciálnej ochrany súkromia, ktorá pridáva k dátam matematický šum tak, aby z nich nebolo možné identifikovať konkrétneho používateľa. Google preto nebude zobrazovať ani absolútne číslo návštev jednotlivých lokalít," uzavreli v stanovisku.