PREŠOV - Celé Slovensko šokoval výbuch plynu na Mukačevskej 7 v Prešove. Tragédia, ku ktorej došlo 6. decembra si vyžiadala sedem životov. Jedna osoba zostala nezvestná. Panelák smrti, ako ho mnohí začali nazývať, napokon zrovnali so zemou. Šéf demolačných prác, ktoré realizovala spoločnosť z Českej republiky, poslal miestnym otvorený list.
Smutné obrázky z Prešova: FOTO Z osudnej bytovky už nezostalo vôbec nič
Technický riaditeľ divízie demolácií spoločnosti Cannoneer group s. r. o. Jiří Raszka realizoval so svojim tímom hlavnú časť asanačných prác na 12-poschodovom bytovom dome. Jeho otvorený list zverejnilo mesto Prešov na svojom webe. Z úprimných slov Čecha je citeľné, že ho to, čo sa stalo, poznačilo.
"Drahí moji Prešovčania, dovoľte mi na moment vrátiť sa vo svojich spomienkach k 6. decembru. Vtedy som Vás ešte nepoznal a všetko, čo sa odohrávalo po strašnom výbuchu vo Vašom meste, som sledoval iba na diaľku. Bolo ťažké uveriť, že zábery horiaceho paneláku, ktoré som videl v správach, sú skutočné," napísal.
Náročná misia
Ako ďalej dodal, ani na moment mu neprišlo na um, že niekedy bude stáť na mieste hrozivej tragédie. Prešlo niekoľko dní a Raszka sa dozvedel, že Prešov potrebuje pomoc ich firmy. Komplikovaný transport sa napokon podarilo zrealizovať veľmi rýchlo a 13. decembra s jeho tímom dorazili až na Mukačevskú ulicu.
"Čakala nás tu náročná misia, pred ktorou sme doteraz ešte nestáli. Podpora Vás, Prešovčanov, bola pre našich pracovníkov nesmierne dôležitá. Chcel by som sa Vám preto úprimne poďakovať za všetku tu energiu, ktorú ste nám posielali, aby sme boli schopní urobiť absolútne maximum k odstráneniu mementa hrôzy na Mukačevskej 7, a tiež k zabezpečeniu bezpečia pre tých, ktorí bývajú v okolitých bytovkách," pokračoval.
Energia miestnych bola podľa neho neskutočná a v meste na východnom Slovensku zažili údajne aj niekoľko zázrakov. "Dovoľte mi Vás požiadať, aby ste teraz všetku energiu posielali smerom k Vašej radnici a k ľuďom, ktorí budú aj ďalej riešiť a odstraňovať všetky následky obrovského nešťastia," napísal k záveru.
Stačilo by kýchnuť...
Raszka sa však prostredníctvom e-mailu vyjadril aj k stavu, v ktorom bol panelák smrti po výbuchu. S jeho dovolením napokon mesto zverejnilo aj obsah tejto správy.
Spočiatku sa totiž nehovorilo o úplnej demolácii, ale o tom, že zmiznú len štyri vrchné poschodia. Budova však bola príliš zničená, bolo nutné ju zrovnať so zemou. To podčiarkli aj slová odborníka z Českej republiky.
"Verím, že pohľad z diaľky na panelák číslo 7 mohol pred jeho asanáciou vzbudzovať v ľuďoch dojem toho, že všetko je skoro v poriadku. Niektorým sa napríklad mohlo zdať, že by stačilo vziať len metly a upratať, zaskliť znovu okná a po vymaľovaní by bolo zase všetko v úplnom poriadku," poznamenal a poukázal na snímky hasičov z útrob zničeného paneláku.
Ako ďalej objasnil, panely obvodového plášťa vytlačené explóziou boli zaizolované tepelnou izoláciou, ktorá je vysoko nasiakavá. Každá kvapka vody izoláciu preťažila a panely sa teda podľa odborníka mohli kedykoľvek zrútiť. Navyše zmizlo schodisko, ktoré bolo jediným prístupom bytových jednotiek. Po jeho zrútení sa do nich dalo vliezť jedine oknami.
Obyvatelia zbúranej bytovky si budú môcť zo sutín vytriediť osobné veci