BRATISLAVA – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR monitoruje situáciu s výskytom záškrtu na Ukrajine, kde evidovali k 29. októbru 20 prípadov. Oficiálne orgány verejného zdravotníctva na Ukrajine zatiaľ slovenskú stranu nekontaktovali. Informovala o tom Daša Račková z komunikačného referátu ÚVZ SR.
V súvislosti s výskytom záškrtu na Ukrajine preverujú podľa Račkovej epidemiologici ÚVZ SR a tiež regionálnych úradov spolu s lekármi v spádových prihraničných okresoch stav zaočkovanosti populácie. "Lekárov rovnako informujú, aby pri vyšetrovaní chorých uvádzajúcich pobyt na Ukrajine alebo pobyt v blízkosti slovensko–ukrajinských hraníc mysleli na toto ochorenie a správne ho liečili," uviedla Račková.
Hygienici sú tiež podľa jej slov pripravení prijať v spádových okresoch "ďalšie adekvátne a bezodkladné opatrenia na zamedzenie prenosu ochorení na záškrt z pohraničných oblastí Ukrajiny na Slovensko". Na Slovensku ÚVZ SR eviduje v roku 2019 zatiaľ jeden laboratórne potvrdený prípad ochorenia na kožnú diftériu z okresu Sabinov.
Očkovanie proti záškrtu je na Slovensku povinné. "Proti ochoreniu sú deti očkované v rámci pravidelného povinného očkovania v 3., 5. a 11. mesiaci života, k preočkovaniu dochádza v 6. a 13. roku života dieťaťa. Povinné preočkovanie proti záškrtu sa týka aj dospelých, vykonáva sa v 30. roku života a ďalej každých 15 rokov," vysvetlila Račková s tým, že očkovací status proti záškrtu si obyvatelia môžu preveriť u svojho všeobecného lekára v zdravotnej dokumentácii.
Záškrt je, ako Račková doplnila, akútne infekčné ochorenie, nákaza sa prenáša vdychovaním kontaminovaného vzduchu. Inkubačný čas je dva až päť dní. Prameňom pôvodcu nákazy je chorý človek. Infekčný proces sa prevažne lokalizuje v hrdle, na mandliach, niekedy v nose, občas na koži či spojivkách. Ochorenie má ťažký priebeh, poškodzujú sa pri ňom nervy, čo spôsobuje ochrnutie hlasiviek a prehĺtacích svalov. Môže tiež spôsobiť zápal srdcového svalu, obrnu mäkkého podnebia či iných svalov a poškodenie obličiek.