BRATISLAVA - Vrahovia šiestich Vietnamcov z apríla 1994 - Viliam Hauser a Róbert Matta, sa môžu dostať na slobodu už na jar budúceho roka. Masaker sa odohral 8. apríla 1994 v sklade na Starej Vajnorskej ceste v Bratislave.
Obaja vrahovia si v súčasnosti naďalej odpykávajú doživotný trest odňatia slobody v ústave v Leopoldove. Lehotu na podmienečné prepustenie splnia na začiatku apríla budúceho roku. Informovali o tom justičné zdroje. O podmienečnom prepustení je príslušný rozhodnúť okresný súd, v ktorého obvode sa trest odňatia slobody vykonáva (v tomto prípade Okresný súd v Trnave). Ak bol návrh odsúdeného o podmienečné prepustenie zamietnutý, môže ho odsúdený opakovať až po uplynutí jedného roka od zamietnutia, okrem prípadu, že návrh bol zamietnutý len preto, že ho odsúdený podal predčasne. Proti rozhodnutiu o podmienečnom prepustení je prípustná sťažnosť, ktorá má odkladný účinok.
V súčasnosti sa vo výkone trestu odňatia slobody v slovenských ústavoch nachádza 55 odsúdených na doživotie. Masaker Vietnamcov popri dunajskostredskej poprave desaťčlennej Pápayovej skupiny z marca 1999 ostane natrvalo zapísaný v dejinách slovenskej kriminalistiky ako jeden z najhrôzostrašnejších. Odohral sa 8. apríla 1994 v sklade súkromnej firmy DUK na Starej Vajnorskej ceste v Bratislave. Vtedy 23-ročný Matta a 24-ročný Hauser zavraždili samopalom Škorpión troch dospelých mužov vo veku 35, 35 a 34 rokov, dve ženy vo veku 32 a 33 rokov, z ktorých jedna bola tehotná, a udusili osemmesačné dieťa. Usmrtené obete našla žena, ktorá rodine vypomáhala pri opatere dieťaťa.
Motívom bol lup v rôznych menách vo výške viac ako 1,1 milióna korún. Konkrétne dvojica vrahov ulúpila 150.000 Sk, 4000 DEM, 29.712 USD a 30.000 ATS, čím získala najmenej 1,137 milióna Sk. Potom ušli do Nemecka. Keď sa o niekoľko dní vrátili a znovu chceli odísť do zahraničia, polícia ich zadržala na hraničnom priechode v Petržalke. V spolupráci s Interpolom Policajný zbor SR zaistil aj časť ukradnutých peňazí. Súdne pojednávanie sa začalo pred vtedajším bratislavským Mestským súdom 15. mája 1995. O deväť dní neskôr súd vyhlásil rozsudok - doživotné tresty odňatia slobody.
Predseda senátu Juraj Kliment vtedy rozsudok zdôvodnil tým, že tento trestný čin spáchali obžalovaní po predchádzajúcej príprave brutálnym a zavrhnutiahodným spôsobom, nedá sa ničím napraviť a oprávnene pobúril verejnosť. Pre spoločnosť bol stupeň jeho nebezpečnosti veľmi vysoký, preto si pred páchateľmi vyžaduje účinnú ochranu. Napriek mladému veku vrahov nebola nádej, že by ich bolo možné napraviť trestom odňatia slobody od 15 až do 25 rokov.
Následne vo februári 1996 senát Najvyššieho súdu SR uznesením zamietol odvolania Mattu a Hausera voči rozsudku Mestského súdu. Najvyšší súd SR v uznesení uviedol, že odvolanie oboch páchateľov nie je odôvodnené, pretože prvostupňový súd objektívne zvážil všetky dôkazy. Pri vynesení rozsudku vychádzal, okrem iného, z posudkov znalcov, podľa ktorých ani u jedného z vrahov nemožno predpokladať dlhoročným trestom odňatia slobody resocializáciu.