Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Projekt Eurovea II s mrakodrapom je v rozpore s územným plánom, tvrdí ružinovský starosta

Eurovea II
Eurovea II (Zdroj: J&T REAL ESTATE)

BRATISLAVA - Projekt Eurovea II, v rámci ktorého by mal na ľavom brehu Dunaja vyrásť prvý mrakodrap v Bratislave, nie je podľa ružinovského starostu Dušana Pekára v súlade s platným územným plánom mesta. Víta preto rozhodnutie stavebného úradu v Starom Meste, ktorý pozastavil konanie o vydaní územného rozhodnutia.

"Verím, že zvíťazí zdravý rozum a čísla, ktoré nás nepustia. Pretože indexy podľa nás sú v rozpore s indexmi, ktoré hovorí hlavný územný plán," uviedol vo štvrtok na brífingu Pekár, ktorého mestská časť je jedným z účastníkov konania a ktorá sa ako jedna z mnohých v rámci územného konania odvolala. Verí tiež v nastavenie poriadku a v to, že "investori si nebudú kupovať stavebné úrady, dokumenty a podklady, aby si mohli postaviť to, čo chcú".

V tejto súvislosti opätovne kriticky poukazuje na stále chýbajúce výškové regulatívy v hlavnom meste, ktoré ešte pred štyrmi rokmi sľuboval súčasný primátor Ivo Nesrovnal, a tiež na to, že príprava nového územného plánu mesta je stále len na začiatku. "Žiaľ, neexistujú (výškové regulatívy), ale existuje územný plán hlavného mesta, ktorý nie je dobrý, ale keď sa ho chceme držať, tak naši zamestnanci vypočítali, že tieto indexy presahujú možnosti územného plánu hlavného mesta," skonštatoval Pekár. Ten síce podľa vlastných slov netvrdí, že by budova mala mať len 20 poschodí, ako sa uvádzalo v pôvodnej štúdii na celú zónu, ale rozhodne by to malo byť menej ako 46 plánovaných podlaží.

Výška plánovaného mrakodrapu a nesúlad projektu s platným územným plánom mesta však nie sú jediné, ktoré starostu trápia. O čosi menej, ale predsa sa mu nepozdáva, že projekt Eurovea II v rámci konania rieši stavebný úrad v Starom Meste a nie stavebný úrad v Ružinove. A to aj napriek tomu, že väčšina projektu sa nachádza práve v katastrálnom území Ružinova, údajne s výnimkou jednej prípojky, ktorá je na území Starého Mesta.

Rozhodnutie Okresného úradu Bratislava, ktorého stavebník požiadal o určenie príslušného stavebného úradu, považuje "za nezvyčajné, priam podozrivé konanie". Podľa starostu je neobvyklé, aby projekt Eurovea I posudzoval jeden stavebný úrad a projekt Eurovea II v ďalšom konaní iný stavebný úrad. Argumentuje nielen katastrálnym územím, ale aj tým, že ide o jeden projekt, ktorý sa len premenoval, a ide teda nie o novú stavbu, ale o dostavbu. V tejto súvislosti sa mestská časť obrátila v minulosti aj na prokuratúru na prešetrenie rozhodnutia, bola však neúspešná.

Staré Mesto prerušenie územného konania potvrdilo. Dôvodom bolo podľa hovorkyne Nory Gubkovej množstvo námietok voči záväznému stanovisku hlavného mesta. Na margo rozhodnutia okresného úradu, ktorým sa Staré Mesto stalo príslušným stavebným úradom, hovorkyňa skonštatovala, že táto skutočnosť je verejne známa viac ako rok. "Rozhodnutie akceptujeme a budeme sa v procese posudzovania projektu riadiť výlučne platným stavebným zákonom," uviedla Gubková. Ministerstvo vnútra SR, pod ktoré okresný úrad spadá, prisľúbilo vyjadrenie budúci týždeň. 

Hlavné mesto potvrdilo, že koncom marca vydalo záväzné stanovisko k stavbám v rámci plánovaného polyfunkčného súboru, vrátane bytového domu so 46 nadzemnými podlažiami a výškou 168 metrov. Pri tejto výškovej budove bola pritom podľa hovorkyne mesta Zuzany Onufer uplatnená regulácia pre výškové stavby zadefinovaná v zmysle územného plánu. "Doložené boli zákresy do panorámy mesta z predpísaných vyhliadkových bodov a boli k nej vypracované tri expertízne posudky, v rámci ktorých bola výšková stavba odsúhlasená," skonštatovala pre Onufer.

Ako ďalej podotkla, z hľadiska pripravovanej urbanistickej štúdie výškového zónovania hlavného mesta je v danom území zadefinovaná možnosť umiestnenia výškovej stavby. „Toto územie je jednou z lokalít hlavného mesta, kde sa koncentrujú výškové budovy,“ doplnila Onufer.

Poukazuje na to developer, podľa ktorého treba výškovú budovu vnímať v kontexte dlhodobých a stále sa vyvíjajúcich zámerov Bratislavy, jej panorámy aj blízkosti Dunaja a vytvára uzol medzi jadrom historického centra a novými rozvojovými zónami. Hoci výšku územný plán mesta nereguluje, bolo podľa Daniely Stričkovej, hovorkyne spoločnosti J&T Real Estate, a.s., umiestnenie výškovej dominanty overené z hľadiska naplnenia viacerých požiadaviek územného plánu a odborne posúdené viacerými architektmi.

Na margo žiadosti o určenie príslušného stavebného úradu Stričková skonštatovala, že projekt Eurovea 2 zahŕňa šesť hlavných stavieb a deväť stavieb týkajúcich sa infraštruktúry, vrátane komplexnej obnovy Pribinovej ulice, pričom väčšia časť z nich sa nachádza práve na území Starého Mesta a menšia na území Ružinova. "Zvládnuť takýto rozsiahly projekt si vyžaduje komplexný prístup a úzku koordináciu všetkých strán, preto sme v roku 2016 požiadali Okresný úrad o určenie jedného stavebného úradu, ktorý bude zastrešovať a koordinovať celý projekt," uviedla Stričková. V Starom Meste sa pritom podľa spoločnosti nachádza aj väčšina doteraz realizovaných stavieb v zóne, resp. pripravovaných stavieb, ktoré sú funkčne a urbanisticky prepojené s projektom Eurovea 2. „Aj z hľadiska vplyvu sa dotýkajú väčšou mierou práve obyvateľov mestskej časti Bratislava–Staré Mesto, doplnila Stričková.

Viac o téme: Mrakodrapúzemný plánBratislavaDušan PekárEurovea II
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu