BRATISLAVA - Hlavné mesto opäť skolabovalo, tentokrát však pre silnú prietrž mračien a búrky. Mestská hromadná doprava v niektorých častiach vôbec nepremávala, v iných mala až hodinové meškanie. Zaplavené ulice spôsobili dopravný kolaps a niektorí majitelia áut majú hlavu v smútku. Deň po prírodnej apokalypse ostal na uliciach len zápach a špina.
Vytopené nákupné centrá, ulice zaplavené niekoľkými desiatkami centimetrov vody - tak vyzeralo hlavné mesto v stredu podvečer. Hasiči zasahovali až 330-krát a niektoré cesty nie sú prejazdné ani deň po búrkach. Na niektorých miestach ostala spúšť v podobe zápachu a bahna.
S vodou bojovali aj nákupné centrá, ktorým zaplavilo garáže alebo vypadla elektrina.
Asi najhoršia situácia bola v podjazde na Bajkalskej ulici. Autá ostávali uväznené v hlbokej vode. Vo štvrtok je situácia lepšia.
Záplavy má na svedomí miznúca zeleň
Agrorezort upozorňuje, že včerajšie záplavy, ktoré postihli viacero slovenských miest, sú spôsobené najmä pribúdaním betónu na úkor zelene. V zastavaných územiach tiež chýba práca s dažďovou vodou, ktorá namiesto toho, aby ostávala v území, odchádza do kanalizácie. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) podáva regiónom pomocnú ruku a na zelenú infraštruktúru vyčlenilo 33 miliónov eur.
„Zaplavené ulice, ale aj extrémne horúčavy sú dôsledkom nielen globálnej zmeny klímy, ale aj konkrétnej ľudskej činnosti v mestách. Ak chceme mať v mestách príjemné životné prostredie, je potrebné zastaviť úbytok zelene a premyslene budovať prvky zelenej infraštruktúry. Znamená to viac trávnikov a parkov, zelených striech, fontán, jazierok, nádrží či živých plotov,“ uviedla vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.
Agrorezort upozorňuje, že každá nová budova, nové parkovisko alebo nová asfaltová cesta znamená zväčšovanie plochy, ktorá odvádza vodu do kanalizácie a zvyšuje tiež prehrievanie mestského prostredia, ktoré nezriedka v lete dosahuje aj 50 stupňov.