BRATISLAVA - Slovensko povolá svojho veľvyslanca v Rusku domov na konzultácie. Po stredajšom rokovaní vlády to oznámil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). Podľa jeho slov ide o vážny diplomatický akt.
Najhoršia diplomatická vojna: Krajiny sa pridávajú k Británii, vyše 130 vyhostených Rusov
„Ja som dnes využil rokovanie bezpečnostnej rady aj vlády, aby som informoval o najnovšom vývoji a môžem vám povedať, že v tejto chvíli sa vláda stotožnila s mojím odporúčaním, aby sme ako ďalší krok povolali nášho veľvyslanca v Ruskej federácii na konzultácie,“ uviedol minister v reakcii na prípad otráveného ruského agenta Sergeja Skripaľa v Spojenom kráľovstve.
Lajčák vysvetlil, že ide vážny diplomatický akt. „Za 25 rokov sme ešte nikdy nepovolali nášho veľvyslanca v Moskve na konzultácie domov,“ vysvetlil s tým, že takéto opatrenie sa neprijíma na úrovni ministerstva zahraničných vecí, ale na politickej úrovni. Podľa Lajčáka zatiaľ nie je rozhodnuté, na aký čas opustí veľvyslanec Peter Priputen Moskvu. „To si vyhodnotíme. V tejto chvíli je to na neobmedzenú dobu,“ vysvetlil.
Šéf rezortu zdôraznil, že Slovensko "vážne" vyhodnocuje dodatočnú požiadavku britskej strany, aby spojenecké krajiny v individuálnej kapacite vypovedali nedeklarovaných ruských spravodajských dôstojníkov. Na otázku, či vyhostenie ruských diplomatov brzdí v koalícii Slovenská národná strana a jej predseda uviedol: „Hovoríte niečo, čo som nepovedal. Ja ako lojálny štátny úradník sa do takých špekulácií nebudem púšťať,“ ozrejmil.
Doteraz sa 19 krajín Európskej únie rozhodlo vypovedať ruských diplomatov alebo deklarovalo, že to urobí, deväť krajín Únie zatiaľ takýto krok neurobilo, respektíve oznámili, že takýto krok robiť nebudú.
„Ten proces pokračuje, ja sa dnes popoludní stretávam s riaditeľom SIS v tejto záležitosti, aby ma informoval o ich poznatkoch. Proces je otvorený a budeme konať ďalej, respektíve sme pripravení konať ďalej po vyhodnotení relevantných informácií,“ povedal Lajčák. „Nemáme časový horizont ani si nemyslím, že by sme si ho mali dávať, toto nie sú preteky. Vo všeobecnosti tu treba konať s chladnou hlavou a pocitom zodpovednosti voči štátu,“ doplnil Lajčák.
Reakcia premiéra
"Predseda vlády Peter Pellegrini, na základe doteraz dostupných informácií, považuje povolanie slovenského veľvyslanca z Moskvy za vážny diplomatický krok, ku ktorému SR siahla po prvýkrát za 25 rokov svojej existencie. Slovensko je nespochybniteľnou súčasťou EÚ a NATO a dôsledne si plní a bude plniť záväzky vyplývajúce z tohto členstva. Zároveň si však ponecháva svojprávnosť a právo na vlastné rozhodnutie aj v takomto citlivom prípade," informoval v stanovisku Tlačový a informačný odbor Úradu vlády.
Lajčák na stretnutí s britským veľvyslancom
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) hovoril o prípade otráveného ruského agenta Sergeja Skripaľa v Spojenom kráľovstve s britským veľvyslancom Andrewom Garthom. Informoval o tom tlačový odbor rezortu. Ďalšie kroky Slovenska budú závisieť od reakcie Ruska, ktoré je podľa Británie za otravou agenta. Minister zároveň odsúdil útok chemickou látkou na Skripaľa a jeho dcéru, považuje ho za neakceptovateľné porušenie medzinárodných dohôd.
Lajčák zopakoval, že jeho rezort si v utorok predvolal ruského veľvyslanca a žiadal vysvetlenie k prípadu. Ministerstvo ho tiež požiadalo o vyvrátenie podozrení, že s "odsúdeniahodným činom na území Spojeného kráľovstva malo Rusko čokoľvek spoločné". "Reakcie Ruskej federácie v najbližších dňoch ovplyvnia ďalšie kroky, ktoré sme v tejto veci pripravení zvážiť. Budeme pozorne sledovať proces a priebeh vyšetrovania prípadu a po vyhodnotení všetkých relevantných skutočností sme pripravení prijať aj ďalšie opatrenia," povedal Lajčák.
Pre kauzu otráveného ruského agenta viaceré štáty vyhostili ruských diplomatov. Slovensko sa k nim nepripojilo. Prezident SR Andrej Kiska žiada v súvislosti s kauzou jasný postoj Slovenska. Podľa ministra zahraničných vecí zostáva pozícia Slovenska jednoznačná.
"Vyjadrujeme plnú solidaritu so Spojeným kráľovstvom, ktoré vnímame ako nášho strategického spojenca a partnera," vyhlásil Lajčák. Slovensko tiež podľa neho jednoznačne odsúdilo útok chemickou látkou na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru "ako neakceptovateľné porušenie medzinárodných dohôd a vyzvali sme Moskvu, aby plne spolupracovala a vyvrátila podozrenia, že stojí za týmto útokom".
Lajčák zdôraznil, že tento konzistentný postoj Slovensko jednoznačne vyjadrilo dvakrát na pôde Európskej únie a dvakrát na úrovni NATO. "Jasne sme deklarovali, že použitie chemických zbraní vnímame ako jednoznačné a neakceptovateľné porušenie medzinárodného práva," doplnil Lajčák.
Slovenská republika podľa rezortu "s plnou vážnosťou vníma hodnotenie Spojeného kráľovstva, že za útokom je pravdepodobne Ruská federácia". Verí, že zodpovedné britské orgány, aj s pomocou špecialistov OPCW, ako aj vďaka požadovaným informáciám z ruskej strany, čo najskôr odhalia páchateľov činu a pôvod zbrane. "Rovnako očakávame, že zodpovedné ruské orgány poskytnú v čo najkratšej dobe informácie, o ktoré požiadala britská strana. Toto očakávanie sme jasne komunikovali ruskému veľvyslancovi počas jeho predvolania," doplnilo ministerstvo.