BRATISLAVA – Občianska aktivistka a doktorka prírodných vied Elena Fatulová priblížila, prečo zlyhala kontrola nášho najväčšieho zdroja pitnej vody. Aj napriek tomu, že je Žitný ostrov chránený, množstvo pesticídov v podzemných vodách odstavilo od pitnej vody šesť obcí v strednej časti Žitného ostrova.
Tesne pred Vianocami bolo od pitnej vody odstavených takmer päťtisíc obyvateľov v šiestich obciach nachádzajúcich sa v oblasti Gabčíkova. Konkrétne išlo o obce Trstená na Ostrove, Blatná na Ostrove, Lúč a Holice na Ostrove. Zamorenú vodu mala aj obec Baka a Jurová. Odstávka bola vykonaná z dôvodu zistenia prítomnosti karcinogénneho pesticídu. V diskusii v Klube pod lampou v relácií Hovorme o Bratislave sa na danú problematiku vyjadrila poslankyňa SaS Anna Zemanová a doktorka prírodných vied Elena Fatulová.
Zamorená pitná voda pod Žitným ostrovom: Odborníci zverejnili šokujúcu správu
Zemanová v diskusii tvrdí, že podľa nej existujú iba dve možnosti znečistenia vodárenského zdroja v strede Žitného ostrova. Buď boli zdroje úmyselne otrávené alebo sa znečistenie do podzemného zdroja dostalo zo vzdialenejších zdrojov a bolo tam už dlhšiu dobu.
Na nákrese je zobrazené celé územie Žitného ostrova medzi Dunajom a Malým Dunajom.
Fatulová upozoňuje, že už v roku 2009 bol kontaminovaný pesticíd na Žitnom ostrove značne rozšírený.
Červené body zobrazujú hodnotu atrazínu v rokoch 2009 a 2010. V hornej časti Žitného ostrova bola zaznamenaná nadlimitná koncentrácia
Modré body zasa zobrazujú, kde všade bol spomínaný pesticíd zaznamenaný. Predstavujú podlimitné hodnoty atrazínu.
Oficiálne vyobrazenie situácie z Ministerstva životného prostredia SR, ktoré poukazuje na alarmujúci stav znečistenia v hornej časti Žitného ostrova.
Vo vodnom pláne Slovenska, ktorý bol prekontrolovaný Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) sa uvádza, že znečistenie podzemných vôd pesticídmi je lokálnym problémom. Ministerstvo považuje stav znečistenia Žitného ostrova za relatívne dobrý. Taktiež ozrejmilo, že v ohrození sa nachádzajú aj iné vodárenské zdroje, no nekomunikovala ktoré presne.
Pesticíd atrazín je v celej EÚ prísne zakázaný od roku 2005. Nesmie sa ani vyrábať a ani používať.