Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Starostlivosť o rodičku a novorodenca ja na Slovensku nastavená zlé, tvrdí komora sestier

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock.com)

BRATISLAVA - Štát stále upiera rodičkám právo nato, aby na svet priviedli dieťa podľa ich želania a svedomia. Vyhlásila to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa ľudských práv. Ako uviedla prezidentka komory Iveta Lazorová, rodičky sa na Slovensku ani dnes nemôžu ľudsky rozhodnúť pre legálny pôrod v domácom prostredí, či vybrať si svoju pôrodnú asistentku, ktorá by sa o nich starala pred aj po pôrode v nemocniciach, čo ženy čoraz častejšie požadujú. „Porušenie základných ľudských práv slovenských žien dokumentujú taktiež viaceré výpovede rodičiek o nevhodných praktikách zdravotného personálu v nemocniciach," upozornila.

SKSaPA podľa Lazorovej dlhodobo upozorňuje na nevyhovujúcu legislatívu pre rodičky a pôrodné asistentky. Komora ešte vo februári tohto roky požiadala ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby dopomohol k tomu, aby sa pôrodné asistentky mohli starať o ženy a ich bábätká v domácnostiach aj na Slovensku. Prešlo deväť mesiacov a odvtedy sa opäť nič nezmenilo. „Máme zle nastavený celý systém starostlivosti o ženu a novorodencov, ktorý je založený na filozofii, že tehotenstvo je choroba," zdôraznila Lazorová. Súčasný systém je nastavený na lekársku starostlivosť, nepraje pôrodným asistentkám, nepraje podpore materských kompetencií.

Lazorová podľa vlastných slov dúfa, že kompetentní sa pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv zamyslia nad tým, ako by mohli na Slovensku zvýšiť základné ľudské práva rodičiek. Pôrodné asistentky podľa nej vedia byť nápomocné nielen počas tehotenstva, pri samotnom pôrode v zdravotníckom zariadení, ale vedia zabezpečiť aj starostlivosť o ženu a novorodenca po prepustení z nemocnice. Napriek tomu, že ženy čoraz častejšie požadujú služby pôrodných asistentiek, nemajú to hradené z verejného zdravotného poistenia, s výnimkou zdravotnej poisťovne Union.

V každej z krajín Európskej únie podľa prezidentky SKSaPA pôrodné asistentky môžu vykonávať samostatnú prax po splnení podmienok v plnom rozsahu, pričom zdravotné poisťovne im ju aj v plnom rozsahu preplácajú, len na Slovensku to nefunguje. Na základe kompetencií pôrodnej asistencie, ktoré sú dané vyhláškou ministerstva zdravotníctva môže pôrodná asistentka poskytovať samostatne predkoncepčnú a prenatálnu starostlivosť, starostlivosť počas pôrodu a starostlivosť po pôrode ženám aj ich deťom. „Žiaľ, pôrodné asistentky v súčasnosti vykonávajú svoje povolanie iba v nemocniciach a v ambulanciách gynekológov, kde je ich samostatnosť v rozhodovaní a uplatňovanie kompetencií na základe ich odborných vedomostí značne obmedzená," skonštatovala Lazorová.

Komora sestier a pôrodných asistentiek preto dlhodobo navrhuje, aby ministerstvo podporovalo vykonávanie samostatnej praxe pôrodných asistentiek na základe licencie, vrátanie začlenenia do minimálnej siete poskytovateľov. „Pôrodným asistentkám v žiadnom prípade nejde o to, aby nahradili gynekológov či pediatrov, chcú sa len starať o ženy a ich bábätká v domácnostiach tak, ako to rodičky požadujú,“ skonštatovala Lazorová. Pôrodné asistentky pri svojich návštevách tehotných žien a šestonedieľok podľa nej vedia rozpoznať príznaky patologických stavov a odporučiť včas návštevu lekára na ambulancii. Poskytujú ženám informácie, ako zvládať situácie súvisiace s náročným obdobím tehotenstva, pôrodu a šestonedelia, ich činnosť je teda zároveň preventívna. Pôrodné asistentky pomáhajú žene predísť, ale aj prekonať psychicky veľmi náročnú situáciu, akou je potrat alebo predčasný pôrod.

Podľa SKSaPA, v minulosti pôrodné asistentky pracovali v teréne. Starali sa o ženy počas tehotenstva i v šestonedelí. Boli v rodine vítané a očakávané, pretože mamičky potrebovali získať vedomosti a zručnosti spojené s tehotenstvom, pôrodom a šestonedelím, nevynímajúc dojčenie a starostlivosť o novorodenca. Svoju prax vykonávali vždy v spolupráci s gynekologickou a pediatrickou ambulanciou. „Mrzí ma, že naše ženy, ktoré majú svoje predstavy o pôrode, ich nevedia dostať v slovenských pôrodniciach, čo častokrát končí pôrodom v blízkom pohraničí susedných českých alebo rakúskych pôrodníc. Vyriešiť sa to nedá zo dňa na deň, ale určite je potrebné dostať pôrodné asistentky k ženám už počas tehotenstva, je potrebné podporovať kompetencie pôrodných asistentiek pri asistencii ženám pri normálnom pôrode a v popôrodnom období v starostlivosti o ženu a jej dieťatko doma,“ uzavrela Lazorová.

Viac o téme: PôrodZdravotníctvoKomora sestier
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu