BRATISLAVA - Ak Smer presadí Jankovskú do súdnej rady, bude to porušenie koaličnej zmluvy. Pri obsadzovaní postu člena Súdnej rady SR vychádza ministerka Lucia Žitňanská z programového vyhlásenia vlády, kde je napísané, že vláda do nej bude presadzovať nesudcov.
Republiková rada strany Most-Híd podporuje podpredsedníčku strany a ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú v odmietavom stanovisku k nominantke Smeru Monike Jankovskej do Súdnej rady SR, pretože nespĺňa princíp posilnenia občianskosti pri tvorbe tejto inštitúcie. Ako novinárov informoval po rokovaní rady predseda Mostu-Híd Béla Bugár, rada sa zhodla, že pri nominácii Jankovskej nebola dosiahnutá dohoda v koalícii. „Ak by došlo k hlasovaniu s opozíciou pri presadzovaní tohto návrhu, Most-Híd to bude považovať za zásadné porušenie koaličnej zmluvy," povedal.
Vláda má presadzovať nesudcov
Pri obsadzovaní postu člena Súdnej rady SR vychádza ministerka Žitňanská z programového vyhlásenia vlády, kde je napísané, že vláda do nej bude presadzovať nesudcov. Podľa nej je to rozumné, pretože je dobré, aby bol v rade zastúpený aj iný pohľad, nie iba pohľad zvnútra súdnictva.
Jankovskú navrhol poslanec Smeru Róbert Madej. Ministerka spravodlivosti s nomináciou Jankovskej nesúhlasí, je za odpolitizovanie súdnej rady a v rade je podľa nej potrebné dať priestor aj nesudcom. „To je v prípade tejto kandidatúry popreté, preto s ňou nesúhlasím,“ zdôraznila ešte v júni Žitňanská.
Za zmrazovanie platov nezahlasujú
Koaličná strana Most-Híd nezahlasuje za zmrazenie platov ústavných činiteľov. Je presvedčená, že nastal čas prijať systémové riešenie, ktoré bude pokrývať platy nielen ústavných činiteľov, ale aj manažérov v štátnych podnikoch. Po Republikovej rade Mosta-Híd v Šamoríne to vyhlásil predseda strany Béla Bugár.
Slovensko patrí do jadra EÚ
Postoje strany Most-Híd k aktuálnej situácii v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky vychádzajú z programového vyhlásenia vlády, ktoré hovorí, že "záujmom krajiny je jednoznačná kontinuita v proeurópskej a proatlantickej orientácii SR". Most-Híd sa plne stotožňuje s obsahom bezpečnostnej aj obrannej stratégie.
"Tieto stratégie prijala vláda a je to v súlade s naším volebným programom," priblížil predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Strana taktiež podporuje modernizáciu Ozbrojených síl SR, prezbrojenie zo sovietskej na modernú západnú techniku. "Len takýmto spôsobom vieme zabezpečiť nárast spôsobilosti našej armády a aj takto sa dajú naplniť ciele, ktoré chceme aj vzhľadom na našich spojencov splniť," podotkol Bugár.
Most-Híd podporuje účasť Slovenska v jadre EÚ. Jadro bude mať podľa strany dva piliere – ekonomiku a bezpečnosť. Pre Slovensko je to podľa Mosta-Híd kľúčový prvok, z pohľadu dlhodobého ekonomického rozvoja, politického vplyvu a bezpečnosti. Strana tiež pokladá spojenecké aktivity za kľúčový prvok bezpečnosti nielen Slovenska, ale aj Európy. Účasť SR na operácii NATO v Pobaltí považuje za kľúčovú pre vyjadrenie solidarity s našimi najbližšími spojencami.
Republiková rada Mosta-Híd prijala taktiež uznesenie, v ktorom podporuje návrh budúcoročného štátneho rozpočtu. Na svojom sobotňajšom zasadnutí vyhodnotila aj tohtoročné voľby do VÚC a prijala metodiku pre komunálne voľby v roku 2018.
Kľúčovými témami bolo aj zmrazovanie platov ústavných činiteľov, za ktoré strana nezahlasuje a volá po systémovom riešení. Most-Híd rovnako nepodporí ani nomináciu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej (nom. Smer-SD) do Súdnej rady SR. Ak ostatní koaliční partneri pretlačia jej nomináciu spoločne za pomoci opozície, bude to Most-Híd považovať za závažné porušenie koaličnej zmluvy.