BRATISLAVA - V Bratislave vyvrcholil v poradí tretí protikorupčný pochod organizovaný študentmi stredných a vysokých škôl. Dav ľudí zhromaždených za vlajkami Slovenskej republiky a Európskej únie a transparentom s heslom Krok po kroku proti korupcii prešiel centrom mesta z Hviezdoslavovho až na Námestie SNP. Občiansky protest pritiahol opäť tisíce nespokojných ľudí a mal pokojný priebeh, bez incidentov.
Pochodujúci a neskôr aj dav na Námestí SNP skandoval heslá vyzývajúce na odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, čo sú požiadavky organizátorov pochodu. Odstúpenie Kaliňáka je aj predmetom petície, pod ktorú organizátori zozbierali podľa ich oznámenia už 70.000 podpisov. Zber podpisov pokračoval aj počas dnešnej protestnej akcie.
Ďalší z plánovaných pochodov proti korupcii, ktorý organizujú stredoškolskí a vysokoškolskí študenti, mal podporu aj z radov aktivistov z učiteľského a vedeckého prostredia. "Veľmi sa nám páči, že dokážeme spájať ľudí s rôznymi preferenciami. Cieľ však máme rovnaký, aby na Slovensku nebol korupčný stav taký, ako je v súčasnosti," uviedla dnes pre médiá jedna z organizátorov pochodu Karolína Farská.
„Štúdium je naozaj veľmi dôležité a podstatné, avšak myslím si, že ľudia nemusia mať školu z toho, ako riešiť korupciu, aby videli, že niečo nie je v poriadku v tomto štáte,“ reagovala stredoškoláčka. Farská si netrúfla odhadnúť účasť ľudí na dnešnom proteste. Domnieva sa však, že dosiahla minimálne účasť, aká bola na ostanom júnovom pochode. „Myslím si, že je tu veľmi veľa ľudí. Myslím si, že je ich minimálne toľko, koľko bolo naposledy,“ uviedla.
Posledný rečník bol jeden z jeho organizátorov Dávid Straka. Ďakoval všetkým, ktorí na pochod prišli. Ako príklad vytrvalosti v boji proti nespravodlivosti dal za príklad Annu Remiášovú, matku zavraždeného Roberta Remiáša.
Protikorupčný pochod sa uskutoční v pondelok 25. septembra o 17:00 v Bratislave, pričom začiatok bude na Hviezdoslavovom námestí. Na záver si všetci prítomní zaspievali slovenskú hymnu.
Vedci vyzývajú na podporu
Podľa člena iniciatívy "Veda chce žiť" a vedca Slovenskej akadémie vied Imricha Baráka patrí Slovensko medzi krajiny s najnižšou finančnou podporu pre vedu. Zmeniť to podľa neho môžu práve fondy v z Európskej únie. "Viete však čo sa stalo, milióny eur boli prerozdelené pre firmy, ktoré vedu a výskum nerobia a majú pár zamestnancov. Vedci, ktorí sú na to, aby tú vedu robili, títo k zdrojom nemali prístup," vyhlásil s tým, že 600 miliónov eur predstavuje približne 10 ročných rozpočtov SAV. "Preto veľmi podporujeme občiansku iniciatívu študentov a vyzývame všetkých, aby ju tiež podporili," zdôraznil.
Podpora aj od učiteľov
Podchod podporuje aj Iniciatíva slovenských učiteľov. "Veríme, že keby v tejto vláde bola ochota a snaha, od začiatku sa mohli systémy prerozdeľovania verejných zdrojov nastaviť tak, aby sa riziko korupcie, klientelizmu a šafárenia čo najviac znížilo," povedal člen ISU Vladimír Crmoman s tým, že jediné východisko v riešení situácie vidí momentálne v podobných iniciatívach, akú organizujú práve študenti. "Krajiny, ktoré sú na tom lepšie, si to vybojovali," dodal.
Petícia proti Kaliňákovi
Študenti zároveň vyzývajú svojich podporovateľov, aby na pondelňajší protest priniesli hárky s podpismi pod nimi organizovanú petíciu. V nej študenti požadujú odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, zmeny na postoch špeciálneho prokurátora a prezidenta Policajného zboru, vyšetrenie kauzy Gorila alebo možnosť prezentovať tieto požiadavky v pléne parlamentu. Podľa odhadov sa im zatiaľ pod petíciu podarilo vyzbierať okolo 70 tisíc podpisov. Pochod v Bratislave tiež podporí sprievodné podujatie pred slovenským veľvyslanectvom v Prahe.
Dnes o 11 študenti idú za premiérom Ficom na Úrad vlády
Protest aj proti Kiskovi
Nielen proti korupcii súčasnej vlády, ale aj proti prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Organizátori vytvorili na Facebooku udalosť, kde píšu, že sa stretnú o 16.00 na Hodžovom námestí v Bratislave.
Prezident čelí problému v súvislosti s únikom zákonom chránených daňových informácií firmy KTAG, v ktorej je hlava štátu spolumajiteľom. Viaceré médiá dostali do redakcie anonym a na základe neho informovali, že spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej majiteľmi sú prezident Kiska s bratom Jaroslavom, vyšetrovala finančná správa aj polícia. Mali zistiť, že si skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27 tisíc eur, prípad mal súvisieť aj s financovaním Kiskovej volebnej kampane.