Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Ministerstvo chce zmeniť fungovanie pohotovostí: Po novom sa majú rozdeliť na dva typy

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock)

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva chce zmeniť fungovanie urgentných príjmov. Po novom sa majú rozdeliť na dva typy a zdravotné poisťovne na ne majú platiť mesačné paušály. Rezort to navrhuje v novele zákona o zdravotnej starostlivosti. Sľubuje si od toho ich modernizáciu aj lepšie fungovanie. "Hlavným cieľom je dobudovanie siete urgentných príjmov, kapacitnej priepustnosti a dostupnosti neodkladnej zdravotnej starostlivosti," povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Ústavná pohotovostná starostlivosť sa má po novom poskytovať na urgentných príjmoch prvého a druhého typu, v niektorých nemocniciach ostane fungovať ústavná pohotovostná služba tak ako v súčasnosti. Urgentov druhého typu, s možnosťou nadväznosti traumacentra, má byť podľa ministerstva na Slovensku šesť pre dospelých a štyri detské. "Bude na nich širšia požadovaná minimálna odbornosť špecialistov v porovnaní s urgentným príjmom typu I., to znamená viac lekárov-odborníkov na jednom mieste – poskytnutie komplexnej zdravotnej starostlivosti," vysvetlila Eliášová.

Urgentný príjem typu II. bude mať samostatné oddelenie, počas dňa tam budú najmenej štyria lekári a osem sestier spolu so záchranármi. V noci to majú byť traja lekári a šesť sestier/záchranárov. Pri prvom type pôjde o minimálne jednu ambulanciu s lekárom, triediacou sestrou a ďalšou sestrou či záchranárom. Takýchto urgentov má byť 34 v 32 mestách. Zdravotnícke zariadenia s ústavnou pohotovostnou službou majú fungovať tak ako v súčasnosti. Na ambulancii musí byť jedna sestra a lekár dostupný v rámci zdravotníckeho zariadenia. Účinnosť novely zákona sa predpokladá od začiatku budúceho roka.

Zdravotné poisťovne budú musieť urgenty povinne zazmluvniť, platiť ich majú podobne ako záchranky, pravidelnými mesačnými platbami. "Budú mať garantované financovanie a následnú možnosť investovania prostriedkov do zlepšovania podmienok ako pre pacientov, tak aj zdravotníkov," uviedla Eliášová s tým, že financovanie je podmienené splnením materiálno-technického vybavenia a personálneho zabezpečenia. Pevná cena pre urgentný príjem 1. typu má byť v závislosti od nákladov zahrnutých do paušálu maximálne 26.700 eur mesačne, pre urgentný príjem 2. typu je to maximálne 99.300 eur. Takisto bude určená pevná cena za prípad liečený na expektačnom lôžku, a to 350 eur.

"V súvislosti s fungovaním nemocníc je potrebné vyriešiť celkovú situáciu. Regulácia financovania urgentných príjmov nezabezpečí viac peňazí pre nemocnice. Nezáleží na tom, že či nemocnica dostane viac peňazí cez úhradu za urgentne príjmy, za hospitalizácie pacientov, alebo za iné služby," reagoval PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský. Výška prostriedkov pre nemocnice bude podľa jeho slov závisieť od nastavenia štátneho rozpočtu na budúci rok. "A bolo by dobré, keby sme konečne dospeli k stabilnému financovaniu zdravotníctva," doplnil. 

Viac o téme: NemocnicaPohotovosťZdravotníctvo
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu