Piatok15. november 2024, meniny má Leopold, zajtra Agnesa

MIMORIADNE Kontaminované vajcia sú aj na Slovensku: Škandalózne ututlávanie kauzy

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

VRBOVÉ - Vajcia z Holandska kontaminované pesticídom fipronil objavili už aj na Slovensku. Inšpektori ich našli vo veľkosklade pre gastronomické zariadenia vo Vrbovom.

Podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy išlo pritom o 21 balení uvarených a ošúpaných vajec dodaných na Slovensko z Holandska cez viacero krajín. Informáciu priniesol Denník N.

Vajcia obsahujúce rezíduá pesticídu vyviezli najprv z Holandska do firiem v Nemecku, kde ich spracovali. Hotové  výrobky, uvarené a ošúpané vajcia, boli dodané firme do Rakúska. Z rakúskej firmy prišla ich dodávka do veľkoskladu pre gastronomické zariadenia vo Vrbovom. Na Slovensko sa dostalo 24 balení. Rakúsky dodávateľ už odštartoval proces sťahovania.

Holandsko o kontaminovaných vajciach vedelo už v novembri, tvrdí belgický minister

Belgický minister poľnohospodárstva Denis Ducarme dnes uviedol, že holandské úrady už vlani v novembri vedeli, že v Holandsku sú slepačie vajcia kontaminované insekticídom a neoznámili to ostatným európskym partnerom. Desiatky chovateľov v Belgicku a Holandsku sú predmetom vyšetrovania pre kauzu s vajíčkami obsahujúcimi zakázaný pesticíd Fipronil nebezpečný pre ľudské zdravie. 

Belgicko 20. júla oznámilo ostatným členským krajinám Európskej únie (EÚ), že našlo kontaminované vajcia. Belgické úrady sú však terčom domácej aj medzinárodnej kritiky, že príliš dlho čakali s oznámením o výskyte kontaminovaných vajec. Belgická Federálna agentúra pre bezpečnosť potravín (AFSCA) v dnešnej oficiálnej správe uviedla, že 2. júna bola informovaná o možnej kontaminácii vajec Fipronilom, 9. júna vykonala prvé testy a 16. júna bola dokončená druhá séria testov, ktoré potvrdili výskyt zakázanej látky.

Minister Ducarme, ktorý dnes v Bruseli vystúpil pred parlamentným výborom pre ekonomiku a poľnohospodárstvo, však povedal, že z tohto škandálu nemožno viniť iba Belgicko. AFSCA má totiž oficiálne dokumenty, ktoré naznačujú prítomnosť Fipronilu v holandských vajciach už koncom novembra 2016.

"Nedošlo k žiadnemu oficiálnemu upovedomeniu zo strany Holandska," skonštatoval Ducarme pred belgickýmizákonodarcami. Ducarme dodal, že už skontaktoval svojho holandského rezortného kolegu a požiadal o vysvetlenie. Minister v utorok (8.8.) hovoril aj s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Vytenisom Andriukaitisom, ktorý už podľa jeho slov mal informácie týkajúce sa Holandska.

Európska komisia v utorok upozornila, že chce presne určiť, odkedy belgické orgány vedeli o probléme kontaminácie vajec látkou Fipronil. Ak sa ukáže, že Belgicko si nesplnilo svoje povinnosti čo najskôr oznámiť zodpovedným európskym orgánom tento zdravotný problém, eurokomisia by mohla začať právne konanie pre nesplnenie povinnosti.

Vajcia na Slovensku

"V tomto prípade sa absolútne potvrdilo, že čerstvosť je kritérium, na ktoré by mali spotrebitelia prihliadať. Hovorí totiž o kvalite výrobku. Rozhodne o nej nemôže byť ani reči pri uvarených a ošúpaných vajcia z Holandska alebo hlbokozmrazenom kuracom mäse z Brazílie. Znova vyzývam všetkých slovenských spotrebiteľov, aby sa nielen v obchodoch, ale aj v reštauráciách a hoteloch pýtali na pôvod surovín. Slovenské potraviny sú pod prísnou kontrolou našej veterinárnej správy od poľa až po regál," zdôraznila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS). 

Slovenskí veterinárni inšpektori sú už priamo na mieste vo Vrbovom a vykonávajú kontrolu, aby zistili, či bol dodržaný proces sťahovania. Zároveň preverujú distribučný zoznam, do ktorých prevádzok boli uvarené a ošúpané vajcia dodané. ŠVPS už informovala aj Úrad verejného zdravotníctva.

Slovensko získalo informáciu o vajciach s rezíduami pesticídu fipronil pochádzajúcich z holandských fariem prostredníctvom systému rýchleho varovania. Rezíduá našli kontrolóri už počas laboratórneho testovania v Nemecku, Belgicku, Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Švajčiarsku, ale aj v Hongkongu.

Kontrolné orgány zistili nepovolené látky u producentov používajúcich prostriedok na ošetrenie sliepok proti parazitom s názvom DEGA 16. Výrobca do inak schváleného prípravku na ošetrovanie hydiny nelegálne pridával látku fipronil. Prípravok DEGA 16 používajú v Holandsku, Francúzsku, Taliansku, Nemecku, ale aj v susednom Poľsku. Kontaminované nie sú všetky šarže, kontroly stále pokračujú. Analýzam podrobili aj iné prípravky používané na dotknutých farmách. Nelegálne pridávaný fipronil zistili taktiež v doplnku krmiva s názvom Copper Boost. Ako správne nakupovať vajcia sa spotrebitelia podľa MPRV dozvedia na webovom sídle agrorezortu www.mpsr.sk.

"Úrad verejného zdravotníctva SR a Regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR budú súčinné s orgánmi veterinárnej a potravinovej správy a okamžite po prijatí distribučného zoznamu a ďalších potrebných informácií od orgánov veterinárnej a potravinovej správy skontrolujú prevádzky – zariadenia spoločného stravovania, do ktorých by mohli byť inkriminované kontaminované vajcia distribuované," uviedla Zuzana Drobová z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Viac o téme: VajciaKontamináciaSlovenskoHolandskoVrbové
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu